Burri me ngjyrë vdes gjatë arrestimit, FBI nis hetimet ndaj policëve të përfshirë

191
Sigal

FBI do të hetojë vdekjen e një njeriu me ngjyrë në shtetin amerikan në Minesota, pasi u shfaq një video ku shfaqej një polic që i kishte vendosur gjurin në qafë.

Në pamjet, burri, i cili besohet të jetë në të 40-tat e tij, dëgjohet duke rënkuar dhe duke thënë vazhdimisht: “Unë nuk mund të marr frymë”, raporton BBC.

Departamenti i Policisë në Minneapolis tha se po reagonte ndaj një krimi të raportuar.

Fraza u bë një klithmë e madhe për aktivistët që protestojnë kundër brutalitetit të policisë kundër njerëzve me ngjyra në SHBA

Policia e Minesota pranoi se burri në pamjet e filmuara të hënën vdiq pas një “incidenti mjekësor” në një “ndërveprim policie”.

Ai ishte i dyshuar për falsifikime, mashtrime ose për riprodhim të rremë të një produkti.

Në një konferencë për shtyp të martën, kryetari i Minneapolis, Jacob Frey e përshkroi incidentin si një dështim total.

“Unë besoj se ajo që pashë është e gabuar në çdo nivel,” tha Z. Frey. “Të qenit me ngjyrë në Amerikë nuk duhet të jetë një dënim me vdekje.”