Bjellorusia kërkon arrestimin e kundërshtares së Lukashenkos, kërcënon të përdorë armë zjarri në protesta

83

Bjellorusia tha të premten se po kërkonte arrestimin e lideres së opozitës në mërgim, Sviatlana Tsikhanouskaya, pasi ajo akuzohet se ka rrezikuar Sigurinë Kombëtare. Ajo akuzohet se ka bërë thirrje për një grevë të përgjithshme nëse presidenti nuk i nënshtrohet kërkesave të protestuesve për të lënë pushtetin.

Një zyrtar i lartë i policisë deklaroi në media se oficerët do të përdornin armë zjarri nëse do të duhej kundër demonstruesve përpara protestës së ardhshme të javës të Dielën, duke rritur më tej tensionin në ngërçin mbi një vend të lidhur ngushtë me Rusinë.

“Sigurisht që ne do të përdorim armë kundër tyre, përfshirë armët e zjarrit dhe do t’i heqim më të rrezikshmit nga rrugët,” tha Nikolai Karpenkov, kreu i njësisë policore i ngarkuar me luftimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Tsikhanouskaya u arratis në Lituaninë fqinje menjëherë pasi kontestoi rezultatet e zgjedhjeve të 9 gushtit që i dhanë fitoren udhëheqësit prej një kohe të gjatë Aleksandër Lukashenko.

Ajo e kishte sfiduar atë në kutitë e votimit duke zëvendësuar burrin e saj pasi ai u arrestua.

Ndërsa mbështetësit e saj kanë vazhduar të mbajnë protesta masive, përkundër goditjeve nga policia dhe mijëra arrestimeve, ajo u ka kërkuar udhëheqësve politikë evropianë të ndërmjetësojnë.

Të martën, Tsikhanouskaya la afat deri në 25 tetor që Lukashenko të linte pushtetin ose të përballej me sulme mbarëkombëtare që do të paralizonin vendin, pasi forcat e sigurisë kërcënuan së pari të përdornin armë luftarake në rrugë.

Komiteti Hetimor i Bjellorusisë, një agjenci e zbatimit të ligjit, tha se e kishte futur Tsikhanouskaya në listën e saj të të shpallurve në kërkim, për thirrjen publike dhe veprime që kërkojnë të dëmtojnë sigurinë kombëtare.

Gitanas Nausėda, presidenti i Lituanisë, shtet fqinjë me Bjellorusinë, dënoi masën dhe u bëri thirrje anëtarëve të Bashkimit Evropian ti qëndrojnë pranë asaj.

“Shpresoj që vendet e EU të qëndrojnë të bashkuara dhe të injorojnë këtë urdhër të paligjshëm. Tsikhanouskaya mund të kërkohet në Bjellorusi por Europa duhet t’i mbajë të gjitha dyert të hapura për të, “shkroi ai në Twitter.

Forcat e sigurisë kanë arrestuar më shumë se 13,000 njerëz gjatë “goditjes pas-zgjedhore”, disa prej të cilëve më vonë janë liruar.

Kundërshtarët kryesorë politikë të Lukashenkos janë ose në burg ose janë larguar jashtë vendit.

“Kjo (lëvizja për të futur Tsikhanouskaya në listën e të kërkuarve) nuk befason askënd. Është e qartë se regjimi nuk ka mënyra ligjore për të mbajtur pushtetin”, tha Anna Krasulina, zëdhënëse e liderit të opozitës.