Avioni luftarak bie në det/ Gjendet i vde’kur piloti 29-vjeçar i Forcave Ajrore të Greqisë, vazhdojnë kërkimet për kapitenin

87
Sigal

Epilog tragjik i rënies së F-4 Phantom të Forcave Ajrore të Greqisë. Fatkeqësisht, siç konfirmohet nga njoftimi i Shtabit të Përgjithshëm të Aviacionit, ka humbur jetën një pilot i cili ndodhej në bordin e avionit me të cilin po kryhej një fluturim stërvitor.

Siç thuhet në njoftimin e GEA:

Të hënën, datë 30 janar 2023 në orën 10:30, u rrëzua në det një avion F-4 Phantom II me dy ulëse i Skuadriljes 338 të Krahut Luftëtar 117, i cili po kryente një fluturim stërvitor. zona 25 milje detare në jug të aeroportit Andravidas, me pasojë plagosjen vdekjeprurëse të bashkëpilotit, toger (I) Marios – Michael Turoutsikas, 29 vjeç. Vazhdojnë hetimet për kapitenin, Sminagos (I) Efstathios Tsitlakidis, 31 vjeç.

Ndërkohë, mbeturinat e para nga F-4 Phantom u transportuan nga mjetet e rojes bregdetare në skelën e portit të Katakolës.që ra në det mëngjesin e sotëm.

Që nga mëngjesi, operacioni i madh i kërkimit në zonën detare të Katakolos ka qenë në zhvillim të plotë.
Kujtohet se F-4 i përkiste skuadriljes 338 të krahut luftarak 117 dhe po kryente një fluturim stërvitor.

Në hetime po marrin pjesë mjete ajrore dhe detare si të Forcave Ajrore ashtu edhe të Marinës, si dhe të Rojës Bregdetare. Në veçanti marrin pjesë: 2 avionë AB-205 të Forcave Ajrore dhe 1 avion S-70 të Marinës të Rojës Bregdetare. Një avion C-130 është gjithashtu në gatishmëri maksimale.