Arabia Saudite pezullon importet nga Turqia

181
Sigal

Arabia Saudite ka pezulluar zyrtarisht importet e mishit, vezëve dhe produkteve të tjera nga Turqia në fillim të këtij muaji, ka deklaruar sindikata e eksportuesve turq, pas një bojkoti jozyrtar të mallrave turke mbi tensionet politike.

Eksportuesit turq kanë raportuar pengesa në rritje për tregtinë në Arabinë Saudite, pasi biznesmenët në shtetin arab kanë ndjekur thirrjet për ndalimin e importeve turke, ndërsa marrëdhëniet midis dy vendeve janë përkeqësuar.

Tashmë të tendosura nga ambiciet konkurruese për ndikim rajonal, këto marrëdhënie u zhytën në krizë dy vjet më parë kur agjentët sauditë vranë gazetarin e njohur Jamal Khashoggi në konsullatën saudite në Stamboll.

Ankaraja ka deklaruar se nga Riadi nuk ka bojkot zyrtar, por sindikata e eksportuesve tha se ishte informuar nga ministria e tregtisë së Turqisë se importet e disa mallrave turke ishin pezulluar në fillim të këtij muaji.

Asambleja e Eksportuesve të Turqisë thotë se eksportet në Arabinë Saudite ranë 16% në 10 muajt e parë të këtij viti.