Zvicër/ Sekuestrohen dy milionë euro, dyshime se një pjesë janë sjellë në Shqipëri

97
Sigal

Policia zvicerane ka arrestuar një shqiptar dhe një zviceran dhe ka sekuestruar rreth 2 milionë dollarë amerikanë falsë në një bazë në Urdorf ku ka gjetur edhe 240 kg marijuanë.

Sipas Policisë, një pjesë e parave false të prodhuara ndër vite janë sjellë me makinë në Shqipëri, ndërkohë që zvicerani i arrestuar kishte precedentë të ngjashëm edhe në Kosovë në 2012.

Policia e kantonit Urdorf në Zvicër zbuloi 240 kilogramë marijuanë dhe dy milionë dollarë amerikanë para të falsifikuara.

Më 16 nëntor, ata kontrolluan një fabrikë prodhimi të regjistruar për kërpin legal të kanabidiolit (CBD) në Urdorf, në fakt një kontroll rutinë që bëhet rregullisht. Por, kjo u kthye në një mision të veçantë.

OPERACIONI

Së pari, oficerët e Policisë gjetën një të ashtuquajtur pjalmues, me të cilin mund të merren kristalet e rrëshirës nga sythat e vegjël të luleve të kërpit.

Këto nga ana tjetër mund të përpunohen dhe kthehen në marijuanë. Për shkak të dyshimit të fortë se në kompani prodhohet kanabis, policia e kantonit ka kryer kontroll në shtëpi.

Shërbimet e policisë hasën në rreth 240 kilogramë marijuanë me vlerë rreth një milion franga zvicerane, rreth 600 kilogramë kërp legal CBD dhe dy burra që ishin të zënë me prodhimin e kartëmonedhave të falsifikuara 50-dollarëshe.

Sipas Policisë, në një paletë ruheshin kartëmonedha gjysmë të gatshme të printuara pjesërisht.

“Policia e kantonit supozon se produktet gjysmë të gatshme do të kishin qenë me vlerë rreth dy milionë dollarë amerikanë pas përfundimit të prodhimit. Punonjësit e Policisë gjetën makina të ndryshme printimi dhe aksesorë për prodhimin e parave të falsifikuara, si dhe konfiskuan të gjitha materialet e shtypura dhe mjetet e falsifikimit. Për tre ditë ka pasur një aktivitet të madh rreth godinës, në të cilën janë marrë me qira kompani të shumta të njohura.

Dy të arrestuarit, 48 dhe 70 vjeç, të cilët u kapën në flagrancë, ndodhen në paraburgim që nga bastisja e një muaji më parë.

Por kush janë ata dhe çfarë fshihet pas qindra kilogramëve marijuanë dhe miliona dollarëve fals? Zyra e Prokurorit Federal, e cila është përgjegjëse për terrorizmin, krimin e organizuar dhe veprat penale të falsifikimit të parave, po heton rastin Urdorf. Ajo mbështetet nga policia kantonale e Cyrihut dhe policia federale. Një zëdhënëse e Prokurorisë Publike Federale hesht, duke iu referuar sekretit zyrtar dhe hetimor. E pyetur ajo vetëm tregon se paraprakisht nuk ka pasur asnjë kërkesë për ndihmë juridike nga jashtë.

FALSIFIKIMI

azeta “Tagesanzeiger” nga burime të mirinformuara mësoi se falsifikuesit nga Urdorfi vepronin vetë dhe se kjo nuk ishte hera e parë që shtypnin para të falsifikuara në masë. Hetimet përqendrohen te dy personat që janë arrestuar: 48- vjeçari Enes S. dhe 70-vjeçari Loris G. (emrat janë ndryshuar nga redaktori), të dy shtetas zviceranë.

I lindur në Shqipëri, S. drejtonte një garazh në Spreitbach dhe e zgjeroi atë në vitin 2015 me një strukturë ligjore të prodhimit të CBD në Spreitbach, më vonë me një vendndodhje tjetër në Urdorf.

Nga ana tjetër, Loris G. mësohet se ka sjellë me vete ekspertizën për prodhimin e parave të falsifikuara. Në këtë kontekst, G. u tha disa njerëzve me të cilët kjo gazetë mund të fliste se ai e kishte mësuar zanatin e tij në printerin e njohur të sigurisë së lartë Orell Füssli në Cyrih. Loris G. mësohet se ka kryer trajnime speciale në kompaninë zyrtare të printimit të parave dhe ka punuar si zhvillues për vite me radhë.

“Ai nuk është një punonjës aktiv i Orell Füssli”, tha një zëdhënëse e kompanisë pas kërkesës. Në vitin 2021, dy burrat thuhet se kishin idenë e printimit të parave të falsifikuara. G. mësohet se ka fituar përvojë përkatëse në të kaluarën: 70-vjeçari ka jetuar për disa kohë në Tajlandë, ku thuhet se ka përdorur aftësitë e tij për të falsifikuar monedhën e Tajlandës ‘baht’, në kartëmonedhat e së cilës është shtypur mbreti. Autoritetet tajlandeze thuhet se e kanë kapur zviceranin dhe e kanë dënuar me burgim të gjatë.

Falë një faljeje nga mbreti, G. thuhet se është liruar nga një burg tajlandez shumë më herët se sa ishte planifikuar, sipas të afërmve të tij. Ai nuk ka gjasa të ketë mësuar shumë nga kjo përvojë, sepse rreth dhjetë vjet më parë ai dhe disa nga shokët e tij aktivistë thuhet se kanë filluar përsëri të shtypin para të falsifikuara – këtë herë në Kosovë. Ashtu si në Urdorf, G. thuhet se ka falsifikuar dollarë amerikanë me bashkëpunëtorë.

Në fund të vitit 2012, një prokuror publik ndërkombëtar dhe një prokuror publik kosovar akuzuan pesë persona në kryeqytet, Prishtinë, se kishin hedhur në qarkullim rreth një milion dollarë amerikanë para të falsifikuara. Loris G. mësohet se në këtë pikë nuk ka qëndruar më në vendin ballkanik.

MEKANIZMI

Në Urdorf, 70-vjeçari dhe ndihmësi i tij 48-vjeçar thuhet se kanë porositur disa makina printimi nga Gjermania në pjesë të veçanta në fund të vitit 2021, në mënyrë që plani të mos kapet gjatë kontrollit doganor. Ndër pajisjet ishin një ekspozim dhe një makinë tharjeje.

Ngarkesa e fundit ka mbërritur në fund të janarit 2022, sipas burimeve – të cilët dëshirojnë të mbeten anonimë nga frika e pasojave. Dyshja kishin letër speciale për shtypjen e parave të falsifikuara të dërguara nga Azia Juglindore.

Kostot e investimit për makineritë dhe materialet do të kishin arritur në rreth 350,000 franga. Në mars 2022, prodhimi i parave të falsifikuara në Urdorf thuhet se ka filluar plotësisht. G. vendosi të prodhojë kartëmonedha në dollarë amerikanë, sepse ka aq shumë të tilla në qarkullim në mbarë botën, saqë është më pak e dukshme.

Në fakt, monedha kryesore botërore konsiderohet të jetë veçanërisht e ndjeshme ndaj falsifikimit në krahasim me frangën zvicerane dhe euron. Sipas policisë, në Urdorf janë falsifikuar kartëmonedha 50-dollarëshe. Nga marsi i vitit 2022, në Urdorf duhet të ishte e mundur të prodhoheshin rreth dy milionë dollarë amerikanë brenda dy javësh. Cilësia e kartëmonedhave 50-dollarëshe të përfunduara profesionalisht thuhet se ka qenë jashtëzakonisht e mirë. Madje edhe veçoritë e sigurisë thuhet se janë falsifikuar në disa procese.

Sipas burimeve, ishte e mundur të prodhoheshin rreth 74 milionë dollarë në letër specialiteti nga një paletë e vetme.

48-vjeçari Enis S. mësohet se ka sjellë gradualisht një pjesë të parave të falsifikuara në atdheun e tij origjinal, Shqipëri, në një vend të fshehtë në makinën e tij. Loris G. së fundi ka jetuar në një pension në kantonin e Thurgaut. Pronarja e tij i tha kësaj gazete se 70-vjeçari tani është në paraburgim në burgun Winterthur për më shumë se një muaj pasi bastisja në Urdorf u zhvillua më 16 nëntor. Nëse shpallet fajtor, dyshja e dyshuar përballet me disa vite burg.