Zbulohet parcela e kanabisit në Këlcyrë, pranga 59 vjeçarit

132
Sigal

Policia ka zhvilluar një operacion anti-drōgë në Gjirokastër. Burime nga blutë bëjnë me dije se në terren janë angazhuar 95 policë, si dhe po vijojnë kontrollet me dronë nga ajri.

Pas disa orëve kontroll në zonën e Këlcyrës, konstatuan një parcelë me kānabis, ndërsa kanë vënë në pranga G. E., 59 vjeç, banues në fshatin Mërtinjë.

Gjithashtu, gjatë kontrollit në banesën e këtij shtetasi u gjetën dhe u sekuestruan dhe 330 fishekë luftarakë të kalibrit 7.62 mm.

Njoftimi i policisë:

Vijon kontrolli masiv i territorit për parandalimin e kultivimit të bimëve narkotike.

Strukturat e Policisë po përdorin dronët për monitorimin e zonave të thella e pyjore.

Gjatë kontrollit të territorit janë angazhuar 95 punonjës policie dhe tre dronë.

Nga kontrollet me dronë nuk janë evidentuar raste të tentativës për kultivim të kānabisit.

Kontrollet janë alternuar nga ajri dhe toka.

Shërbimet policore që kontrolluan me këmbë, për disa orë, zonën e Këlcyrës, konstatuan një rast të tentativës për kultivim të kānabisit dhe vunë në pranga shtetasin G. E., 59 vjeç, pasi në fshatin Mërtinjë, Këlcyrë, në pronën e këtij shtetasi u gjetën të kultivuar disa fidanë narkotikë.

Gjithashtu, gjatë kontrollit në banesën e këtij shtetasi u gjetën dhe u sekuestruan dhe 330 fishekë luftarakë të kalibrit 7.62 mm.

Kontrolli i territorit do të vijojë pa ndërprerë, duke kontrolluar dhe në zonat më të largëta, falë përdorimit të flotës së dronëve dhe helikopterëve.