Skuqje në lëkurë, dhimbje koke, ndjesi shpimi gjilpërash/ OBSH rendit simptomat më pak të zakonshme të koronavirusit

196
Sigal

Organizata Botërore e Shëndetit rendit simptomat më të zakonshme të Covid-19 si ethe, lodhje dhe një kollë e thatë.

Të tjerët përfshijnë një hundë e bllokuara, dhimbje të fytit, bllokim të hundës, dhimbje trupi, diarre dhe humbje të shijes dhe / ose nuhatjes. Por ka edhe simptoma më të pazakonta që pacientët kanë paraqitur.

Gishtërinjtë COVID

Pacientët në disa vende kanë raportuar skuqje në gishtërinjtë e tyre, në shumë raste të shoqëruara nga ndonjë prej simptomave të zakonshme të virusit. Gjendja është quajtur shputë Covid.

Skuqjet mund të marrin formën e lezioneve të kuqe ose vjollcë dhe, përkundër emrit, mund të gjenden në anën ose pjesën e poshtme të këmbës, ose edhe në duar dhe gishta.

Gazeta Evropiane e Dermatologjisë Pedeatrike raportoi një “epidemi” të rasteve midis fëmijëve dhe adoleshentëve në Itali.

Konjunktiviti / syri i skuqur

Konjunktiviti ka qenë një simptomë e rrallë në rastet e Covid-19, me grimca virale që gjenden në lot. Në Mbretërinë e Bashkuar, Kolegji Mbretëror i Ophthalmologists dhe Kolegji i Optometrists thotë: “recognizedshtë e njohur që çdo infeksion i traktit të sipërm respirator mund të rezultojë në konjuktivit viral si një ndërlikim sekondar, dhe kjo është gjithashtu rasti me Covid-19. Sidoqoftë, nuk ka gjasa që një person të paraqesë me konjunktivit viral sekondar ndaj Covid-19 pa simptoma të tjera të etheve ose kollës së vazhdueshme, pasi konjunktiviti duket se është një tipar i vonë. ”

Livedo ose nekroza

Një studim i botuar në Gazetën Britanike të Dermatologjisë javën e kaluar, zbuloi se 6% e 375 rasteve të koronavirusit të ekzaminuar përfshijnë livedo, vdekjen e indeve të trupit për shkak të mungesës së furnizimit me gjak, ose zbardhjen e lëkurës . Lëkura mund të bëhet e copëtuar dhe të ketë zona të purpurta ose të kuqe, të cilat mund të shfaqen në një model si dantella.

Në studim, ajo u gjet në përgjithësi te pacientët më të vjetër me raste më të rënda të Covid-19. Sidoqoftë, kjo nuk ishte konsistente në të gjithë tabelën dhe nekroza u gjet edhe tek disa njerëz me koronavirus të cilët nuk kërkuan shtrimin në spital.

Marramendje / dhimbje koke

Një studim i 214 pacientëve në Kinë, botuar në Jama Neurology muajin e kaluar, zbuloi se pak më shumë se një e treta (36.4%) kishin përjetuar simptoma neurologjike si marramendje ose dhimbje kokes. Duke komentuar studimin, Prof Ian Jones, profesor i virologjisë në Universitetin e Leximit, tha: “Ndodh, por në përgjithësi nuk është ajo që bëjnë koronaviruset. Për momentin, komplikimet neurologjike mund të konsiderohen më së miri si pasojë e ashpërsisë së sëmundjes Covid-19 sesa një shqetësim i ri i veçantë. ”

Ndjesi shpimi

Disa pacientë janë ankuar për një ndjesi ndjesi shpimi gjilpërash, apo edhe djegieje. Dr Waleed Javaid, drejtori i parandalimit dhe kontrollit të infeksionit në spitalin Mount Sinai në Neë York, tha për “Today.com ” se ka të ngjarë që përgjigjja imune e pacientit ndaj Covid-19 – sesa vetë virusi – po shkaktonte ndjesi të tilla.

Ai tha: “Ka një reagim të gjerë imunitar që po ndodh. Qelizat tona imunitare aktivizohen kështu që shumë kimikate lëshohen në të gjithë trupin tonë dhe që mund të paraqesin ose të ndjehen sikur janë duke u ndezur. Kur reagimi ynë imunitar po funksionon, njerëzit mund të ndiejnë ndjesi të ndryshme … Kam dëgjuar për përvoja të ngjashme në të kaluarën me sëmundje të tjera. “