Shtohen gjashtë raste të reja me koronavirus në Shqipëri, shkon në 76 numri i të prekurve

344
Sigal

Është rritur numri i të prekurve me koronavirus në Shqipëri. Ministria e Shëndetësisë ka publikuar së fundmi të dhënat më të reja duke konfirmuar se gjatë 24 orëvë të fundit janë shënuar 6 raste të reja duke e çuar numrin total të të prekurve në 76

Deri më tani, nga koronavirusi kanë ndërruar jetë 2 persona në Shqipëri dhe qytetet më të prekura janë Tirana, Fieri dhe Durrësi.

Në 24 orët e fundit janë testuar 46 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 6 raste të reja me COVID-19:
– 5 qytetarë nga Tirana, kontakte të rasteve pozitive
– 1 qytetar nga Fieri, gjithashtu person kontakti.
Deri në këto momente testuar 778 janë raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 76 raste.
Nga totali i rasteve të konfirmuara, 59% janë meshkuj dhe 41% janë femra. Ndërsa shpërndarja gjeografike e rasteve positive, është si vijon:

• Tiranë 55 qytetarë
• Durrës 5 qytetarë
• Lushnje 2 qytetarë
• Elbasan 2 qytetarë
• Fier 8 qytetarë
• Rrogozhinë 2 qytetarë
• Kavajë 2 qytetarë