Protesta e PD, vezë e miell mbi policët. Protestuesit: Kujdes nga veriorët

477
Partia Demokratike kërkon sërish sot largimin e qeverisë dhe ngritjen e një qeverie teknike që do të përgatisë vendin për zgjedhje të parakohshme. 9 ditë pas protestës së parë, opozita ka thirrur sërish qytetarët në tubim para parlamentit kësaj radhe, kundër qeverisë.
Ndërkohë sot rreth 10:00 protestuesit u mblodhen para parlamentit. Ata mbanin në duar, vezë, miell, mandarina, patate, domate etj. Madje duke tentuar të qëllojnë drejt parlamentit, ata kanë qëlluar me miell e vezë edhe policinë që ndodhej kordon para institucionit. Deputetët hynë në sallën e seancave, shumica nga dera anësore. Madje ata ndryshe nga herët e tjera nuk i kanë parkuar as automjetet para parlamentit.

10:40-DEPUTETET E PD FJALIME PARA PROTESTUESVE, PARA PARLAMENTIT
BYLYKBASHI E RISTANI THRRJE PËR RRËZIMIN E QEVERISË
Thirrje për të rrëzuar qeverinë kanë bërë në foltoren e protestës edhe deputetët Arben Ristani e Oerd Bylykbashi. Ndërsa Ristani u shpreh se kjo qeveri mund të mposhtet vetëm me shpirtin qytetar, Bylykbashi shtoi: “Atje brenda është qeveria e krimit e së keqes, sot do fillojmë atë stinë që do i nxjerrim një herë e mirë nga të gjitha institucionet”.

POLLO: PD KA DETYRIM TE DENONCOJE ZULLUMET E QEVERISE, JEMI KRAH POPULLIT
Le të vijmë tek ekonomia që ju po varfëroheni përditë. Shumë prej jush e kanë dhënë votën për atë që e kemi quajtur aleancë qelbësirash, por po ju sot jeni penduar sepse kjo aleancë qelbësirash ka rritur taksat më shumë se cdo vend në Ballkan, nuk ka rritje rrogash, ndihmë sociale, por që kryefjalë ka burgun. Kjo është qeveria që duhet të largohet dhe për ti thënë që fitili ka mbaruar që afati ka skaduar. Je mi mbledhur sot këtu.
A mund të quhet dhunë të shkatërrosh simbolin më të shëmtuar që ka parë bota. Por njësoj si ata që shembën diktaturën 25 vite më parë, e shkatërruan atë bunker.
Basha e thirri këtë protestë se PD ka nevojë dhe detyrimin si dhe ka mandatin të denoncojë zullumet e tmerrshme të kësaj qeverie. Sot jemi në një udhëkryq dhe kemi detyrimin të kërkojmë një zgjidhje për të larguar Rama-Meta dhe t’i japë zgjidhje problemeve dhe t’i japë drejtësi drejtësisë që është plot me probleme.

PALOKA: TË GJITHË MË KËMBË PËR TË RRËZUAR KËTË REGJIM
Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka tha para protestuesve se shqiptarët nuk mund të pranojnë të shkelen ndaj ndodhen sot në protestë për rrëzimin e qeverisë.
“Nuk mund të pranojmë më të shkelemi, të dhunohemi. 25 vite më parë, studentët dhe gjithë shqiptarët i dolën përballë regjimit më të egër, më të frikshëm dhe më absurd që kishte njohur lindja. 25 vite më parë u përballëm me ta dhe i zhdukëm, i hoqëm plehrat që i kishin marrë frymën shqiptarëve, zhdukëm regjimin më të egër. Sot 25 vite më vonë, jemi prapë në këmbë, jemi prapë në protestë. Qeveria është mbledhur për të ndarë plaçkën që i grabit qytetarëve të varfër çdo ditë. Ua marrin ju edhe centin dhe mblidhen t’i ndajnë bashkë. Po bëjmë shtet thotë Edi Rama. Cilin shtet? Shtetin që vret të varfrin. Edi Rama, ky hajdut që vetëm sipas raportit të OSBE-së, sot ka 200 mln euro pasuri. Kryeministri më i pasur i popullit më të varfër. 200 mln euro pasuri dhe një tufë me horra rreth tij që grabisin çdo ditë me miliona. Çfarë është ai buxhet? 60 mln euro janë për VC-të e ministrave. 60 mln euro që të vënë prapanicat e tyre të qelbura ministrat. Ndërkohë që shqiptarët po vdesin për bukë. Pse e mbron bunkerin? Tha do ta shembnin me dru bunkerin. Ai bunker shembet me shpirtin e qytetarëve shqiptarë. Është shpirti i shqiptarëve që shembi regjimin e baballarëve. Rama të hapë rrugën sa nuk është vonë. Të gjithë më këmbë për të rrëzuar këtë regjim”, deklaroi Paloka.
Ora 10:30- Protestës së qytetarëve para parlamentit i janë bashkuar edhe krerët e opozitës. Lideri i PD-së, Lulzim Basha, nënkryetari Edi Paloka, Sekretari i përgjithshëm, Arben Ristani, deputeti Genc Pollo etj, janë pranë protestuesve duke kërkuar bashkë me ta rrëzimin e qeverisë.

MIELL E VEZË, JA POLICI QË E PËSOI NGA PROTESTUESIT
Protesta e sotme e opozitës para parlamentit ka pasur edhe disa risi nga protesta e kaluar. Mielli, vezët, frutat dhe perimet nuk kanë munguar në duart e qytetarëve, që të inatosur janë përpjekur të qëllojnë me to në parlament, por janë penguar nga gardhi i efektivëve të policisë që ndodhen para parlamentit. Duket se një prej policëve ‘ka marrë’ mbi vetë të gjithë mllefin e protestuesve, të cilët e kanë përlyer me vezë e miell.
Ora 10:25- Fatmir Hoxha, ish-i përndjekur politik kërkoi nga kryeministri heqjen e dekoratave për ish-punonjësit e sigurimit në diktaturë dhe figura të tjera të asaj kohe. “Edi Rama të tërheqë dekoratat ose do ta shpallim non grata si antishqiptar”, tha ai.
Ora 10:19- Protestuesit qëllojnë me vezë e miell policinë para parlamentit. Protestuesit mbajnë në duar parulla të shumta: “Edi Rama, kujdes nga veriorët se nga veriorët do të vijë fundi!”; “Azem je gjallë”; “Rama do të varim me litar”; “200 milion euro pasuri”, etj.
Ora 9:58- Protestuesit kanë nisur të mblidhen para parlamentit, ndërsa disa prej tyre kanë në duar vezë dhe patate. Gjithashtu gazetarët tanë nga terreni raportojnë se protestuesit kanë në duar edhe bilbila.
Ora 9:43- Gazetarja Elda Menga tha se protesta e PD-së do të nisë në orën 10:00. Qytetarëve që do të protestojnë do t’u bashkohet edhe kreu i PD-së, Lulzim Basha. Deputetët do të dalin herë pas here nga parlamenti për t’ju drejtuar protestuesve.
Ora 9:40- Policia ka rrethuar Parlamentin. Efektivët janë vendosur gardh para parlamentit për të mos lejuar qytetarët të hyjnë brenda ambienteve të parlamentit. Deputetët kanë filluar të hyjnë në parlament. Një pjesë e mirë e tyre kanë hyrë nga dera anësore, jo kryesorja. Sot në buxhet do të diskutohet projektbuxheti nen për nen.
Sigal