PADIA E BIZNESMENIT ITALIAN: “KAUBOJSI” MË TAKOI ME RAMËN

482
“Top Channel” ka siguruar kallëzimin e plotë që biznesmeni italian, Vincenzo Ricci ka bërë ndaj ish-deputetit “kaubojs” Eduard Ndocaj, të cilin e akuzon për mashtrim. Në kallëzim, biznesmeni 64-vjeçar fillimisht tregon rrethanat e njohjes me Ndocajn. Sipas tij, vetë Ndocaj ishte interesuar në biznesin e shtrirjes së tubave të gazit. “Gjatë vitit 2016, në mes të muajit mars jam njohur në Itali me shtetasin shqiptar Eduard Ndocaj nëpërmjet një kolegut tim italian me të cilin kisha njohje që quhet Ambrogio Pozzi, duke ma prezantuar si deputet në Parlamentin shqiptar dhe që kërkon një ndërmarrje që merret me shtrimin e tubacioneve të gazit. Pas këtij prezantimi unë kam vazhduar takimet me shtetasin Eduard Ndocaj, i cili më premtoi se qeveria shqiptare ka 50 deri 80 km tubacion për të shtruar, fliste në emër të qeverisë. Pas 2 javësh në këmbim të kësaj oferte më ka kërkuar një dhuratë, e cila është automjeti Audi Q7, unë ia dhashë në përdorim”, ka rrëfyer Ricci. Po në kallëzim, biznesmeni Ricci denoncon se ish-deputeti kaubojs fliste në emër të qeverisë. “Dua të kallëzoj se shtetasit Eduard Ndocaj i kam dhënë 78 mijë euro kesh, pa përfshirë gjobat prej 8 mijë eurosh, që ishte gjobitur në Itali për tejkalim shpejtësie. Këto sasi monetare m’i kërkoi një muaj pasi më mori makinën. Më pati deklaruar se, për të marrë këtë tender një nga përfaqësuesit e qeverisë kërkon 50 mijë euro, ku 25 i kërkoi menjëherë dhe pjesën tjetër më tha me firmosjen e kontratës. Në atë moment unë i kamë dhënë pa asnjë dokument 25 mijë euro dhe pas dy javësh edhe 25 të tjera. E kam pyetur vazhdimisht se kur do e fitoj këtë tender, por Eduardi me nxirrte vazhdimisht justifikime, dhe brenda harkut të 3 muajve ka marrë dhe pjesën tjetër prej 28 mijë eurosh”, vijon kallëzimi i italianit.

Në kallëzim, italiani thotë se në Shqipëri është takuar edhe me kryeministrin Rama. “E kam pritur Eduard Ndocajn për këtë tender, por nuk vinte në Itali, sa që kam arritur të vij unë në Shqipëri dhe jam takuar në qytetin e Lezhës, në hotel ‘Lisis’ me Eduard Ndocajn. Ky takim përkon në muajin gusht të vitit 2016 dhe më premtoi se do takohesh me përfaqësuesit e qeverisë dhe kryeministrin dhe të nesërmen e asaj dite, unë jam takuar me kryeministrin në prani të Edudad Ndocajt. Unë i deklarova kryeministrit se e njihja përmes mediave televizive, se kam ardhur për TAP-in, se kështu më ka premtuar Eduard Ndocaj, por kryeministri më deklaroi se unë nuk merrem me TAP-in, por ministri i Energjisë“.

Eduard Ndocaj do të ndiqet në gjendje të lirë për akuzën e mashtrimit, ndërsa të martën ai postoi një foto në rrjetet sociale ku po udhëtonte drejt Italisë duke mohuar çdo akuzë. Edhe avokati i Ndocajt reagoi duke u shprehur, se klienti i tij i është nënshtruar një verifikimi policor sikurse mund t’i nënshtrohet çdo qytetar tjetër i lirë dhe në asnjë rast atij nuk i është hequr liria si person i ndaluar ose arrestuar.
Sigal