Ortekët në Alpe u marrin jetën 3 personave, 10 të plagosur

505
3 persona humbën jetën nga ortekët në malet e Alpeve, ndërsa të paktën 10 të tjerë u lënduan.

Viktimat u shënuan në incidente të ndryshme. Babë e bijë 43 dhe 11 vjeç humbën jetën në zonën e quajtur Savoja e sipërme në Francë. Në të njëjtën zonë orteku i mori jetën edhe një 29-vjeçari. Ndërsa 10 persona të tjerë u plagosën pasi u zunë nga një tjetër ortek në pjesën zvicerane të Alpeve.
Sigal