Nga e diela, borë edhe në zonat fushore, shira intensivë në jug, lumenjtë shtojnë vrullin

616
Sot pasdite dhe nesër në shumicën e qarqeve priten reshje mesatare, ndërsa në Vlorë dhe Gjirokastër intensive njofton IGJEUM.
Reshje dëbore në 300 m mbi nivelin e detit, por në veri në zona të kufizuara edhe më poshtë se ky nivel. Përgjatë fillimit të javës tjetër reshje dëbore mund të shfaqen edhe në zonat e ulëta fushore dhe ato bregdetare, por mundësi më e lartë ekziston për qarqet Shkodër dhe Lezhë)
Nesër temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:
në bregdet: 11 / 13
në vendet e ulëta: 5 / 12
në vendet malore: -4 / 10 °C.
Era sot pasdite dhe nesër era pritet të fryjë e lehtë, ndërsa në bregdet deri mesatare.
Nga llogaritjet hidrologjike të IGJEUM, rezulton se lumenjtë në të gjithë territorin do të kenë tendencë për rritje të prurjeve dhe niveleve përgjatë ditëve në vazhdim. Rritja më e ndjeshme do të vërehet në lumenjtë jugorë përgjatë datave 26 dhe 27 shkurt.
Sigal