Ndezën zjarre në lagje të ndryshme të Elbasanit, identifikohen dhe procedohen penalisht 3 autorë, 2 prej tyre të mitur

15
Sigal

Identifikon dhe procedohen tre persona, të cilët ndezën zjarre në lagje të ndryshme të Elbasanit. Dy prej tyre janë të mitur, më konkretisht të moshave 13 vjeç.

Burimet policore bëjnë me dije se zjarret janë favorizuar nga era e fortë duke rrezikuar pronat përreth.

Njoftimi i policisë:

Elbasan

Ndezën zjarre nga pakujdesia, në lagjet “Haxhias” dhe “Shënkoll”, identifikohen dhe procedohen penalisht 3 autorët (2 prej tyre të mitur).

Zjarret, të favorizuara nga era e fortë, rrezikuan pronat përreth.

Menjëherë pas marrjes së njoftimeve për zjarre në 2 lagje të ndryshme të qytetit të Elbasanit, shërbimet e Policisë kanë organizuar punën dhe kanë shkuar në 2 vendngjarjet.

Si rezultat i ndërhyrjes së shpejtë, shërbimet e Policisë, ato zjarrfikëse dhe emergjencat civile, kanë bërë të mundur, shuarjen e të dy zjarreve, të cilat për shkak se favorizoheshin nga era e fortë, rrezikonin sipërfaqe të mëdha toke dhe objektet përreth.

Për te dyja rastet janë identifikuar autorët e dyshuar, dhe për ta specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Elbasan kanë referuar materialet procedurale në Prokurori, ku ka nisur procedimi në gjendje të lirë për:

-shtetasin M. S., 59 vjeç, banues në Elbasan, pasi nga pakujdesia, ka ndezur zjarr në tokën e tij, dhe si pasojë është djegur një sipërfaqe toke me bimë të ulëta, në pronësi të një shtetasi tjetër;

-dy 13-vjeçarë, të dy banues në lagjen “Shënkoll”, pasi nga pakujdesia, kanë ndezur zjarr, dhe si pasojë është djegur një sipërfaqe toke e mbjellë me pemë frutore, në pronësi të një shtetasi tjetër.

Drejtoria Vendore e Policisë Elbasan apelon sërish për qytetarët, që në asnjë rast të mos ndezin zjarre, pasi ky veprim përbën krim dhe ndëshkohet penalisht. Gjithashtu, i fton ata që të denoncojnë në numrin 112, çdo rast të tillë, me qëllim ndërhyrjen e menjëhershme për shuarjen e flakëve dhe procedimin penal të shtetasve përgjegjës.