Ndëshkimi i Kokëdhimës/Me fadroma dhe matrapik kundër cënimit të imazhit

512
Sigal

Shteti propagandistik që vepron vetëm me aksione dhe pa ligj e ka rrëfyer edhe njëherë portretin e tij. Ai që guxoi të prishë imazhin e Shqipërisë rilindase në botë duhet ndëshkuar me fis e me farë.

Nuk mjaftonte që Mihal Kokëdhima të dënohej për aktin e tij ndaj turistëve spanjollë, por ai pi linçohet publikisht nga qeveria dhe mediat në shërbim të saj.

U desh kjo ngjarje që Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit (IKMT) të zbulojë se lokali ku ndodhi krimi ” i prishjes së imazhit” paskësh qenë pa leje. Ai ka nisur mëngjesin e sotëm aksionin për shembjen e restorantit ‘Panorma’, pronë e Mihal Kokëdhimës, protagonistit të arrestuar pasi dhunoi turistet spanjolle.

Lajmin e ka bere vetë me dije IKMT, duke i njoftuar mediat për nisjen e punës që sot në mëngjes.

“Mësohet se restoranti i Mihal Kokëdhimës ka qenë një ndërtim pa leje” thuhej në njoftimin që u shoqërua me vërshimin e menjëhershëm me forca policie dhe fadroma, qe kane filluar pa humbur kohë punën për shembjen e objektit.

Ndryshe nga sa ndodh zakonisht, kur të afërmit dhe familjarët i kundërshtojnë këto akte, trysnia shoqërore dhe politike ka qenë aq e madhe sa askush nuk i ka dalë para fadromave.

Por nuk kanë munguar as reagimet në rrjetet sociale që shohin në këto akte një hap voluntarist të një shteti arbitrar.


Ndërkohë që gazetarit dhe analistit Andi Bejtja i ka tërhequr vëmendjen fakti se mediat me urdhër qeveritar kanë prishur të gjithë programacionin e tyre për të transmetuar live ndëshkimin publik të atij që prishi imazhin e Shqipërisë turistike dhe mikpritjes shqiptare.