Mikrobiologu i njohur rus: Shkencëtarët e laboratorëve në Wuhan bëjnë ‘çmendurira’

191
Sigal

Profesori Petr Chumakov, një nga mikrobiologët më të njohur rusë ka deklaruar se koronavirusi është rezultat i “çmendurirave” që bënë me të në laborator shkencëtarët në Wuhan të Kinës.

Ai thotë se qëllimi i tyre ishte të studionin virusin dhe jo të krijonin një virus vdekjeprurës.

“Në Kinë, shkencëtarët në Laboratorin e Wuhanit, po punonin intensivisht për zhvillimin e disa varianteve të koronavirusit gjatë 10 viteve të fundit. Ata e bënë këtë, jo me qëllim, por për të studiuar. Për mendimin tim, kanë bërë çmendurira. Për shembull, kanë futur gjenomin që i ka dhënë aftësinë virusit që të infektojë qelizat njerëzore”, tha Chumakov për “Moskovsky Komsomolets”.