Masakroi me thikë pronarin e lokalit, policia vë në pranga 21-vjeçarin

137

Një shtetas shqiptar u arrestua nga karabinierët italianë nën akuzën e tentativës së vrasjes. Gjithçka ndodhi në orët e vona të pasdites së djeshme në një bar në Rocca Imperiale.

Pronari i lokali i tha të riut që të dilte pasi bari do të mbyllej.

Ky i fundit, pa ndonjë arsye konkrete sulmoi pronarin me një thikë të madhe kuzhine, duke e goditur 28 vjeçarin në shpinë dhe krahë.

Thirrjet e të plagosurit tërhoqën vëmendjen e disa kalimtarëve që e gjetën atë në tokë në një pishinë gjaku, ndërsa shqiptari u përpoq ta godiste përsëri, por u ndalua nga bashkatdhetari i tij dhe nga njerëzit që arritën në vendngjarje.

I plagosuri u shpëtua dhe u dërgua në dhomën e urgjencës së afërt të Policoro, ndërsa karabinierët arritën në vendin e sulmit.

Ndërkohë, 21-vjeçari kishte ikur në drejtim të hekurudhës dhe u gjurmua më vonë, duke u ndaluar në autostradën 106 në San Nicola di Rocca Imperiale.

Në xhepin e xhaketës, sulmuesi kishte një kaçavidë të gjatë. Të dy xhaketat dhe pantallonat ishin njollosur me gjak. Thika e përdorur për plagosjen nuk u gjet.

Shqiptari tha se e hodhi atë në një lumë që ndodhej afër vendit ku kishte ndodhur sulmi. Shqiptari, i arrestuar për vrasje në tentativë, tani është në burg.