Kush janë personat më të rrezikuar nga Covid-19? ISHP publikon udhëzimet, ja çfarë duhet të bëni

432
Sigal

Përmes një videoje ilustruese, e cila synon të informojë këdo, Instituti i Shëndetit Publik rendit kategoritë e personave më të rrezikuar ndaj Covid-19.

Krahas listimit të tyre, ISHP jep edhe këshillat që duhet të ndiqen me përpikmëri. Më të rrezikuarit  janë personat me moshë mbi 65 vjeç, me sëmundje të zemrës, sëmundje kronike të mushkërive, astmë e diabet, personat që kanë sistem imunitar të dobët si dhe ata që janë në trajtim për kancer.

Çfarë është ajo që duhet të bëni?

Shmangni kontaktin e ngushtë me persona të tjerë. Shmangni vendet e populluara dhe qëndroni në shtëpi. Lani duart sa më shpesh.

📌 Kush janë personat e rrezikuar nga 🦠 COVID-19, dhe çfarë duhet të bëni nëse ju apo të dashurit tuaj janë të rrezikuar 👇🏻

Gepostet von Instituti i Shëndetit Publik – Faqja zyrtare am Samstag, 28. März 2020