Kthjellime dhe alternime vranësirash, si do të ndryshojnë temperaturat sot

219
Sigal

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se moti sot parashikohet me alternime vranësirash kalimtare nga orët e mesditës deri ato të pasdites dhe kryesisht përgjatë relieveve kodrinore-malore.

Më pas do të dominojë kthjellimi. Në momentin e zhvillimit të vranësirave në relievet e larta malore do të ketë reshje shiu të izoluara.

Mjegull, mjegullinë do të ketë në orët e mëngjesit kryesisht përgjatë zonave luginore. Në orët e mesditës shkrirje graduale e dëborës në male.

Era parashikohet të fryjë me drejtim Juglindje-Veriperëndim 1-8 m/sek përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore deri në 12-15 m/sek. Valëzimi në dete parashikohet i forcës 1-2 ballë.

Temperaturat parashikohen:

QYTETET Temperaturat në °C

Shkodër 6/21 re diell

Kukës 4/15 re diell

Lezhë 6/21 re diell

Dibër 2/15 re diell

Durrës 5/20 re diell

Tiranë 6/21 re diell

Elbasan 5/22 re diell

Berat 0/22 re diell

Vlorë 4/21 re diell

Korçë 1/13 re diell

Gjirokastër 1/23 re diell

Sarandë 5/20 re diell.