Kombet e Bashkuara: Pandemia e koronavirusit është kriza më e madhe për botën që nga Lufta e Dytë Botërore

98

Pandemia e koronavirusit është kriza më e rëndë me të cilën përballet bota që nga Lufta e Dytë Botërore, paralajmëroi kreu i Kombeve të Bashkuara.

Antonio Guterres foli ndërsa OKB publikoi një raport mbi dëmin social dhe ekonomik të shkaktuar nga pandemia e Covid-19.

“Pandemia e virusit po sulmon shoqëritë në thelbin e tyre, duke pretenduar jetët dhe jetesën e njerëzve. COVID-19 është testi më i madh me të cilin jemi përballur së bashku që nga formimi i Kombeve të Bashkuara”, tha Sekretari i Përgjithshëm i OKB.

“Ne po përballemi me një krizë globale shëndetësore, ndryshe nga çdo histori 75-vjeçare e Kombeve të Bashkuara – një krizë që po vret njerëz, dhe duke përhapur vuajtje njerëzore”, thuhet në raport.

Ndërkohë Presidenti i SHBA Donald Trump ka paralajmëruar amerikanët të qëndrojnë në shtëpi, pasi Shtëpia e Bardhë parashikoi se mund të ketë midis 100,000 deri në 240,000 vdekje në ShBA nga pandemia. Sidoqoftë, ai tha që shifra të tilla nuk janë të pashmangshme.

Trump tha se ndjekja e udhëzimeve zyrtare ishte një “çështje jetë a vdekje” për amerikanët dhe parashikoi që vendi së shpejti do të shihte një “dritë në fund të tunelit”.

Deri më tani pandemia ka vrarë më shumë se 3.500 amerikanë dhe ka infektuar mbi 170,000.

‘Ndihmoni më të varfërit dhe më të prekurit’

Duke komentuar raportin e OKB, Antonio Guterres bëri thirrje për një veprim “të koordinuar, vendimtar, gjithëpërfshirës dhe inovativ” nga kombet më të pasura në botë për të ndihmuar “njerëzit dhe vendet më të varfra dhe më të prekshme”.

Shefi i OKB u bëri thirrje vendeve të zbatojnë politika që mbështesin sigurimin e shëndetit dhe papunësisë, mbrojtjen sociale, ndërsa gjithashtu nxisin bizneset për të parandaluar falimentimet dhe humbjet e vendeve të punës.