Kjo është makina e djegur që u përdor nga dy autorët që ekzekutuan me breshëri kallashnikovi Martin Bardhin

11
Sigal

Paraditen e sotme (26 shtator) Rrësheni u trondit nga një ngjarje e rëndë, ku mbeti i vrarë me armë zjarri Martin Bardhi, ndërsa u plagosën tre persona të tjerë.

Menjëherë pas krimit, dy autorët të maskuar janë larguar me një makinë, e cila u gjet duke i djegur (foto) në fshatin Gëziq të Mirditës.

Si ndodhi ngjarja?

Ka qenë ora 10: 40 kur dy persona të maskuar që lëviznin me një makinë kanë hapur zjarr në drejtim të Martin Bardhit, 62 vjeç, i cili ndodhej në një tavolinë me tre personat që mbetën të plagosur.

Autorët kanë vijuar të qëllojnë edhe në lëvizje duke u larguar në rreth 20 metra distancë.

Olti Gjini, Ilir Bardhoku dhe Indrit Bardhi, ky i fundit djali xhaxhit të viktimës, Martin Bardhi mbetën të plagosur.  Ata janë dërguar në spitalin e Traumës, fatmirësisht jashtë rrezikut për jetën.

Forca të shumta policie kanë rrethuar zonën dhe në ndihmë të Policisë lokale, janë nisur Forcat Speciale “RENEA” dhe FNSH, si dhe në Rrugën e Kombit, në drejtim të Kukësit, të Laçit, Lezhës dhe Dibrës, janë ngritur pika kontrolli.

Njoftimi i policisë

Në vijim të informacionit të dhënë në lidhje me ngjarjen e ndodhur në Rrëshen, ku nga shtetas ende të paidentifikuar, u vra me armë zjarri shtetasi M. M. (B.)., ju informojmë se si pasojë e të shtënave, kanë mbetur të plagosur me armë zjarri, shtetasit I. B., I. B. dhe O. Gj., të cilët kanë qenë në afërsi të vendit ku ka ndodhur ngjarja dhe janë transportuar në spital, për të marrë ndihmën mjekësore.

Ndërkohë, në fshatin Gëziq, Mirditë, është konstatuar duke u djegur një automjet tip fuoristradë, që dyshohet se është përdorur nga autorët, për kryerjen e vrasjes.

Forca të shumta policie kanë rrethuar zonën dhe në ndihmë të Policisë lokale, janë nisur Forcat Speciale “RENEA” dhe FNSH, si dhe në Rrugën e Kombit, në drejtim të Kukësit, të Laçit, Lezhës dhe Dibrës, janë ngritur pika kontrolli.

Gjithashtu, drejt vendit të ngjarjes janë nisur Zv/drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit dhe drejtorët e departamenteve të Policisë Kriminale, si dhe të Rendit dhe Sigurisë Publike.

Për zbardhjen e kësaj ngjarjeje është ngritur një grup i posaçëm hetimor, me specialistë nga Departamenti i Policisë Kriminale në DPPSH dhe nga Policia vendore, dhe në drejtimin e prokurorit, vijon puna intensive për identifikimin dhe kapjen e autorëve.