Igumenicë/ Sekuestrohen 257 kg kanabis. Në pranga 11 persona

490
Sigal

Në një operacion antidrogë të zhvilluar gjatë 24
orëve të fundit në Igumenicë janë arrestuar 11 persona, mes të cilëve 4 shtetas
shqiptarë të grupmoshave 33, 36, 40 vjeç, mes tyre një femër 21 vjeç, si dhe 7
shtetas grekë, 20-48 vjeç dhe një femër 19-vjeçare.

 

Sipas policisë greke, në cilësinë e provës materiale
u sekuestruan 257 kilogramë lëndë narkotike kanabis, 5.300 euro dhe 100 mijë
lekë “cash”, 25 celularë të markave të ndryshme, peshore elektronike dhe 35
fishekë të diametrave të ndryshëm.

 

Policia thotë se droga kalohej me një gomone pa
motor, e cila maskohej si varkë peshkimi.

 

Lënda narkotike ngarkohej në varkë në afërsi të
kufirit shqiptar dhe tranportohej gjatë orëve të natës në zonën Sivota, prej
nga ku ngarkohej në makina të marra me qira nga anëtarët e organizatës për në
brendësi të kufirit shqiptaro-grek.

 

Mësohet se Antidroga e Athinës, që ka kryer hetimet,
deklaroi se organizata kishte disa pika në aksin Igumenicë-Athinë, ku mbante të
fshehura sasi droge, prej nga ku i shpërndante ato në të gjithë Greqinë.

 

Të arrestuarit u dërguan në Gjykatën e Athinës, e
cila vendosi t’i lërë në burg deri në përfundim të hetimeve.