I shumëkërkuari nga Interpoli, Aldo Gjini del para gjykatës. Zbardhen dëshmitë për përplasjen me armë zjarri

18
Sigal

Një person i shumëkërkuar nga Interpoli shqiptar, ka dalë dje para gjykatës së qarkut të Luksemburgut për tentativë vrasje. Helikopteri i policisë qarkulloi mbi Gjykatë pak para orës 15.00 dje pasdite. Ishte një nga pjesët e dukshme të aparatit të sigurisë që u vendos si pjesë e gjyqit të Aldo Gjinit (Iamandi), 33-vjeçarit shqiptar i cili u shfaq në listën e “më të kërkuarve” të Interpolit pasi qëlloi një burrë në Remich, Luksemburg mbrëmjen e 24 nëntorit 2020, duke i dëmtuar të dyja këmbët.

Viktima ia detyron mbijetesën e tij vetëm arratisjes dhe mungesës së saktësisë së të shtënave të të pandehurit që akuzohet për tentativë vrasje, vlerësoi kryetari i dhomës së 12-të penale të gjykatës së qarkut të Luksemburgut. Gjini mohon të ketë dashur të tentojë vrasjen. Ai u përpoq vetëm të mbrohej. Provat shfajësuese mund të gjenden në imazhet e vëzhgimit me video, sipas avokatit të tij, z. Stroesser, i cili i kërkoi gjykatës t’i transmetonte ato për të garantuar drejtësinë e gjykimit. 134 GB në total.

Në kohën e ngjarjes, Aldo, një kuzhinier i trajnuar, kishte qenë, sipas deklaratave të tij për ekspertin neuropsikiatër, në Remich për një javë me qëllim që të merrte me qira një restorant pranë kafenesë Seven ku kishte kaluar mbrëmjen e ngjarjes me tre miq. Një “përleshje” ka ndodhur me dy burra, përfshirë edhe viktimën. Aldo nuk do ta lejonte Jurgenin të flirtonte me vajza. Endriti thotë se e ka larguar Jurgenin nga lokali duke e shoqëruar në bashki. Aldo tregon se pak minuta më vonë, një burrë i ka kërkuar të dilte para lokalit, ku e prisnin gjysmë duzine burra të armatosur me shkopinj dhe thika. Mësohet se njëri prej tyre e ka goditur në këmbën e djathtë. Aldo dyshohet se ka qëlluar për herë të parë në ajër përpara se ta shënjestronte këtë person dhe ta qëllonte në këmbë për t’u mbrojtur. Endriti nga ana e tij pretendon se nuk e ka parë grupin e meshkujve.

ësohet se ai u kthye në kafene kur dëgjoi të shtënën e parë. “Kisha fshehur një copë druri në mëngën e xhaketës për t’u mbrojtur për çdo rast. U përpoqa ta nxirrja kur u gjenda ballë për ballë me të”, shpjegon 30-vjeçari në krye të dhomës së 12-të penale. “Doja të shkoja se çfarë ndodhi. Nuk e imagjinoja se do ta gjeja veten vetëm përballë gjuajtësit.”

Këto të shtëna në zemër të Remich lanë gjurmë në trupin e viktimës dhe në fasadat e ndërtesave përreth Place du Marché. Megjithatë, asnjë nga protagonistët nuk është në gjendje të shpjegojë arsyen. “Nëse ai do të kishte dashur të më vriste, ai mund të më kapte lehtësisht dhe të më qëllonte,” këmbëngul viktima. Po ashtu me origjinë shqiptare, 30-vjeçari mendon se Aldo mund të jetë ndjerë i kërcënuar. Kryetari i dhomës penale pyet nëse dy burrat mund të kishin pasur një mosmarrëveshje të lidhur me trafikun e drogës.

Aldo është dënuar tashmë në Itali për pjesëmarrjen e tij në trafik të konsiderueshëm droge dhe emri i tij, siç shkruante Luxemburger Wort në prill 2022, shfaqej në rastet e lidhura me narkotikët në portat e Dukatit të Madh, veçanërisht në të ashtuquajturën “Pizza Connection” afera në Saarbrücken që kishte të bënte me trafikun e kokainës. Elemente që ngjyrosin këtë gjyq dhe shpjegojnë forcën e rëndësishme të policisë të vendosur rreth dhe në gjykatën e rrethit.

Në mbrëmjen e ngjarjeve, Aldo dhe tre vajzat u strehuan në shtëpinë e një shoku që i ndihmoi të arrinin në Bruksel të nesërmen. Prej aty, ai u kthye në Shqipëri ku qëndroi për një vit para se të kthehej në Bruksel. Ai u arrestua atje më 11 dhjetor 2021 nga oficerët e policisë të njësisë FAST në Belgjikë dhe zonat policore të Kryeqytetit të Brukselit dhe të Brukselit Verior falë informacionit nga FAST Luksemburgu. Aldo ishte në kërkim që nga 11 shkurti 2021 pas lëshimit të një urdhër-arresti evropian nga një gjykatës hetues në Luksemburg. I riu shtatlartë dhe i dobët është vendosur në paraburgim më 17 mars 2022. Aldo është dashur të largohet nga Shqipëria pasi ka plagosur dy persona me plumba pas një debati.

E reja që akuzohet se i ka siguruar armën e përdorur në Remich është thirrur të paraqitet edhe si bashkëpunëtore e dyshuar e fakteve. ADN-ja e saj u gjet në një nga gëzhojat. Ajo nuk u paraqit dje dhe për këtë arsye do të gjykohet si parazgjedhje. Dëshmitari kryesor i fakteve ra në sy edhe nga mungesa e tij në ditën e parë të gjykimit. Dhoma penale vendosi ta shpallë atë dëshmitar të dështuar dhe ta dënojë me 500 euro gjobë. Tashmë ai e ka detyrimin të dalë në gjykatë nesër në mëngjes nëse nuk dëshiron të shoqërohet atje nga policia të premten, paralajmëroi gjyqtari. Pasditen e sotme do të jetë radha e hetuesve të policisë gjyqësore dhe teknike për të hedhur pak dritë mbi atë që ndodhi rrëzë urës së Remich.

Aldo Gjini (Iamandi) kërkohet në Shqipëri pasi në 24 korrik 2021 plagosi me armë në Tiranë Altin Gjokën 32 vjec dhe Jetmir Marashin 28 vjec. Skeda e Gjinit nuk ndalet këtu. Në vitin 2011, ai është arrestuar nga policia italiane, pasi akuzohej për pengmarrje. Më 20 shkurt të atij viti, bashkë me një tjetër shqiptar, Aldo Iamandi (Imeldi) Gjini morën peng një person, e çuan në rrugicat e grumbullimit të Grottammare dhe e dhunuan atë. Shkak në atë kohë u raportua se ishte bërë ndarja e territoreve për trafikimin e lëndëve narkotike.

Në vitin 2016, Aldo Gjini u arrestua bashkë me të vëllanë, Andis Gjini dhe një mikun e tyre, Kelvin Strati. Të tre akuzoheshin se ishin pjesë e një bande të lëndëve narkotike, pasi furnizonin me kokainë dhe marijuanë rrethinat në Ascoli Piceno. Sipas policisë, të rinjtë shqiptarë shisnin rreth 1 kilogramë kokainë në muaj dhe sigurisht shumë më shumë marijuanë.

Emri i tij doli së fundmi, edhe në rastin “Pizza Connection” në Saarbrücken, ku ishte përfshirë në trafikun e kokainës. Aldo Iamandi, i njohur në Shqipëri si Aldo Gjini, konsiderohet mes hetuesve – dhe jo vetëm në Luksemburg – si një element i rëndësishëm i krimit të organizuar. Dhe qëndrimet e tij të shpeshta në Luksemburg nuk ishin të rastësishme, shkruajnë mediat luksemburgase. Aldo Iamandi (Gjini) u arrestua në Bruksel të Belgjikës në 11 dhjetor 2021. Më 17 mars 2022 ai u transferua në Luksemburg, ku është në lënë në paraburgim.