Gramsh/Reshje dëbore në pranverë

21
Sigal

Duket se temperaturat janë ulur ndjeshëm krahasuar me ditët që lamë pas.Gazetari Shkëlzen Henkoja raporton se në lartësinë mbi 1000 metra mbi nivelin e detit ka pasur reshje dëbore. Pamjet që po shihni vijnë nga fshati Rovje në Gramsh ku pranvera ka lulëzuar e gjelbërimin po e mulojnë flokët e dëborës.

Sipas banorëve të zonës ka vite që ky fenomen natyror nuk ka ndodhur,të trembur me uljen e temperaturës e frikës së ngricave mund tu demptojnë vreshtat me dryrë ftutore të cilët sapo kanë celur lulet.

E gjithë Shqipëria është përfshirë nga një mot i paqëndrueshëm këtë javë me rrebeshe shiu dhe ulje temperaturash. Sinoptikanët janë shprehur se muaji Prill do të mbyllet me mot tipik pranveror.

4b09a19d-df3c-40ce-9738-c11fe1ccecff