Grabitet karburanti në Krujë/ Arrestohen kushërinjtë, një tjetër në kërkim

75
Sigal

Një karburant është grabitur orët e para të mëngjesit të sotëm në Krujë.

Nga njoftimi i policisë bëhet me dije se autorët e vjedhjes, Skënder Çangu, 30 vjeç dhe Zenun Çangu, 17 vjeç të dy kushërinjë,  janë arrestuar në flagrancë. Ndërkohë sipas njoftimit të policisë është shpallur në kërkim bashkëpunëtori i tyre, një i mitur 17- vjeçar i identifikuar me iniciale A. Ç.

Gjatë operacionit, policia kanë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale një armë zjarri pushkë, automjetin dhe veshjet e përdorura nga këta shtetas në momentin e ngjarjes.

Arrestohen në flagrancë 2 persona si autorë të vjedhjes me armë në një pikë karburanti në Krujë dhe shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tyre.

Në orët e para të mëngjesit, tek Ura e Gjolës, Arrameras, Fushë Krujë, persona të maskuar dyshohet se nën kërcënimin e një arme zjarri kanë marrë një sasi vlere monetare në një pikë karburanti dhe janë larguar.

Si rezultat i vlerësimit maksimal të kësaj ngjarjeje, punës profesionale operative dhe hetimore, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Krujë, u bë i mundur sigurimi i informacioneve dhe provave, të cilat kanë çuar në zbardhjen dhe dokumentimin me prova ligjore të kësaj ngjarjeje.

Bazuar mbi provat e siguruara, specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Krujë, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Krujë, bënë të mundur finalizimin me sukses të operacionit policor “Gjola”, në kuadër të të cilit u arrestuan në flagrancë shtetasit:

Skënder Çangu, 30 vjeç, banues në Nikël, Krujë, Zenun Çangu, 17 vjeç, banues në fshatin Verjon, Krujë, si dhe u bë shpallja në kërkim e shtetasit A. Ç., 17 vjeç, banues në Fshatin Verjon, Krujë (kushërinj me njëri-tjetrin).

Gjatë operacionit, shërbimet e Policisë kanë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale një armë zjarri pushkë, automjetin dhe veshjet e përdorura nga këta shtetas në momentin e ngjarjes.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Krujë, për veprat penale “Vjedhja me armë” kryer në bashkëpunim dhe “Armëmbajtja pa leje”- njofton policia.