Gazeta holandeze/ Arben Frroku refuzon ekstradimin në Shqipëri

527
Gazeta holandeze “Telegraph” shkruan se Arben Frroku ka refuzuar ekstradimin në Shqipëri për ti shpëtuar drejtësisë. Në një shkrim kushtuar tij, media holandeze shprehet se Frroku është arrestuar më 9 maj në aeroportin e Amsterdamit me dokumenta greke dhe se ai është i dyshuar si vrasësi i kryekomisarit Dritan Lamaj. “Më 24 shkurt të vitit 2013, kryekomisari Dritan Lamaj u qëllua me armë zjarri në makinën e tij në një atentat ku dukej një makinë tip BMË. Mjekësia ligjore nxori më vonë zbuloi më vonë shenjat e gishtave të Mark Frrokut”, shkruan Telegraph. Në fund të shkrimit, gazeta thekson se vrasja e Lamajt ishte e treti rast për një oficer të lartë të policisë brenda 8 muajsh. Arben Frroku, i cili etiketohet si person i lidhur me krimin, citohet si një anëtar i Partisë Kristiandemokrate.
Sigal