FOTO/ Shkatërrohet “banda e Krishtlindjes” në Itali, në pranga dy të rinj shqiptarë. Ja çfarë iu sekuestrua (EMRI)

98

Mëngjesin e ditës së sotme dy shqiptarë, të njohur si ‘banda e Krishtlindjeve’ përfunduan në prangat e policisë italiane, pasi akuzohen për vjedhje.

Mediat fqinje bëjnë me dije se të arrestuarit janë Mario Kishta, 21-vjeç, banues në provincën e Kremones dhe Isuf Fisti, 32-vjeç, banues në Reggio Emilia.

Pas një kontrolli ushtruar nga policia në shtëpitë e tyre u gjetën dhe sekuestruan sende të ndryshme (bizhuteri dhe para të gatshme), si dhe mjete të ndryshme që nevojiteshin gjatë vjedhjes.

Hetimi kundër bandës filloi pasditen e 17 dhjetorit të fundit kur portat komunale të Rubieras, të pajisura me kamera, vërtetuan hyrjen e një Ford Kuga të vjedhur në një shtëpi në Sant’Ilario më 14 dhjetor 2019.

Duke supozuar se makina ishte përdorur për kryerjen e vjedhjeve, ushtria filloi hulumtimin dhe monitorimin e makinës, duke mbledhur prova të dobishme që më vonë lejuan, që arrestimet të bëhen sot.

Aktiviteti hetimor ka konstatuar se përdoruesit, nën festat e Krishtëlindjes, kanë qenë midis Reggio Emilia dhe Mantua, duke kryer vjedhje në shtëpitë nga të cilat vodhën para, bizhuteri dhe kompjuterë.

Midis 17 dhe 25 dhjetorit të dy sulmuan shtëpitë në Reggio Emilia, Rubiera, Montecchio, Bibbiano dhe Viadana gjithmonë duke vepruar në muzg dhe duke u kujdesur që pronarët ndonjëherë të ishin të pranishëm në shtëpi.