FOTO/ Rreziku nga përmbytjet, evakuohen disa familje në Vlorë dhe Fier

479
Shtabi i Emergjencave në Vlorë dhe Fier ka zhvilluar mëngjesin e sotëm një takim për të diskutuar mbi ndërhyrjet dhe masat e nevojshme për të përballuar situatën e krijuar nga reshjet e dendura të shiut.
Ndërkaq, Forcat e Armatosura kanë nisur evakuimin e disa familjeve në Novoselë dhe në Ferras.
Ministria e Mbrojtjes thekson se të angazhuar në evakuimin e familjeve të prekura nga përmbytjet janë mbi 100 efektivë të Shkollës së Trupës në Bunavi, dhe efektivë të batalionit të Poshnjës në Berat. Po kështu janë vënë në dispozicion edhe 5 mjete të tonazhit të rëndë nga Komanda Mbështetëse.
Sipas Qendrës se Bashkuar Operacionale parashikohet që rreth orës 13:00 prurjet të jenë maksimale nga lumi Vjosë në Novoselë.
Sigal