Europa ‘zbret’ në Tiranë, Meloni: Duhet të punojmë për anëtarësimin e vendeve jashtë BE. Të përkushtuar për të bërë maksimumin

150
Sigal

Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni e pranishme në Samitin e BE në Tiranë, teksa edhe ka mbërritur në ambientet ku do të zhvillohet takimi, ka dhënë një intervistë për gazetarët.

Meloni tha se është përgjegjësi që vendet të bashkëpunojnë sidomos pas agresionit rus.

“ Është një përgjegjësi e madhe. Sidomos pas agresionit ukrainas, duhet të forcojmë procedurën për anëtarësimin e këtyre vendeve në BE dhe ka shumë çështje për të cilat duhet të punojmë së bashku. Italia është e përkushtuar dhe përpiqemi të bëjmë maksimumin”, ka thënë ajo.