Edhe vajza e Peleshit shpërthen kundër ministres së Ramës: U tallët me djersën e maturantëve!

358
Sigal

Ditën e djeshme qindra maturantë kanë protestuar përpara ministrisë së Arsimit Matur një ditë pas provimit të Gjuhë-Letërsisë, duke akuzuar se teza ishte absurde, e vështirë dhe ndërtuar jashtë programit. Pas kësaj protesta ka pasur edhe një reagim nga ana e ministres së arsimit Besa Shahini, e cila e ka cilësuar protestën e maturantëve si “politike” duke lënë për të kuptuar edhe se është nxitur nga opozita. Mes reagimeve të shumta për këtë reagim të paprecedentë të ministres, spikat edhe ai i Aleksias, vajzës së deputetit dhe ish-zv/kryeministrit Niko Peleshi.

Duke qenë edhe vetë maturante dhe “viktimë” e këtij testi që maturantët e kanë cilësuar si “për alienë”, Akeksia i shkruan ministres se revolta e tyre nuk ka të bëjë aspak me politikë dhe opozitarizëm, por thjesht me një provim të hartuar në mënyrë jo dinjitoze.

Letra e plotë e Aleksia Peleshit

E nderuar znj. Ministre.

Pasi lexova përgjigjen tuaj, më lejoni t’ju siguroj se revolta e maturantëve nuk është një lëvizje opozitare. Është e lehtë që të trajtohet si çështje politike dhe të injorohet sepse shihet si një justifikim më tepër i opozitës për t’u hedhur në sulm. Por nuk bëhet fjalë për këtë. Nëse ne po protestojmë sot, nuk na ka nxitur askush përveç mundit tonë trevjeçar për të arritur synime të larta, që po na hidhet poshtë nga një provim i hartuar në një mënyrë aspak dinjitoze që po penalizon jo 5, 10 apo 100 maturantë, por 30 mijë.

30 mijë maturantë që kemi kaluar një vit shkollor plot peripeci, duke filluar nga tërmeti deri te pandemia. Një vit ku si ne, si mësuesit tanë, ndryshe nga çdo brez i mëparshëm, jemi shkëputur vazhdimisht nga shkolla, jemi perballur me situata tronditese e per muaj me radhe s’kemi pasur askend te koka vec vullnetit qo na nevojitej per te bëre me te miren ne kater provime qe jane vendimtare per te ardhmen tone.

Logjikisht shpresonim që, shumica e shteteve evropiane, provimet e matures te na anulloheshin dhe notat të na llogariteshin me mesatare, por edhe pse kjo nuk ndodhi, nuk bëmë zë dhe vazhduam përgatitjen me sforco. Na u tha se do të kishte lehtesime, nderkohe na u dyfishua numri i pyetjeve, na u shkurtua afati kohor dhe na u ngushtua kufiri i pikeve midis notave. E megjithate, perseri nuk bëmë zë. Por kur ne fund na jepet nje provim i nje niveli veshtiresie te pajustifikuar edhe ne nje situate normale, jashte programit te cilit kemi punuar, me pyetje te formuluara ne menyre absurde dhe me alternativa pergjigjesh tejet subjektive, atehere nuk mund te qendrojme me pa bere ze.

Jo, nuk po protestojme thjesht per “provimet e veshtira”, po protestojme sepse ndihemi sikur po talleni me djersen tone. Nje note e ulet provimi per hartuesit e tezave tona, (që meqë ra fjala, ende s’na e kanë shuar kureshtjen se çfarë bëri Turi me barkën), mund të mos jetë asgjë, por për ne është një derë me shume e mbyllur. Nje dere qe nuk na e hapin dot ne as opozitaret, e as forumet politike. Nuk po kerkojme as notat e as diplomat fallco te qeverise se meparshme, po kerkojme vetem te mos trajtohemi si brez eksperimental kur ne loje eshte e ardhmja jone. Uroj qe dy provimet ne vijim, te pakten, mos te rezultojne ne studente te deshperuar per tre vite arsimi te hedhura ne kosh.