Dyshohet se do të fshihte drogën në pemëtore, arrestohet 50-vjeçari, sekuestrohen 3100 fara kanabisi

12
Sigal

Një 50-vjeçar u arrestua pasi dyshohet se midis tokës së mbjellë me pemë frutore kishte fshehur edhe rrënjë të lëndëve narkotike si kanabis.

Nga kontrollet e bëra në banesën e shtetasit me iniciale Z.M. u gjetën dhe u sekuestruan 3100 fara të dyshuara narkotike cannabis sativa. Në vijim, u gjetën dhe u asgjësuan nëpërmjet djegies, 6 bimë të dyshuara narkotike cannabis sativa, të cilat shtetasi i kishte kultivuar në mes të tokës së tij të mbjellë me pemë frutorë, me qëllim fshehjen e tyre.

Ndërkohë, sipas informacioneve, është proceduar në gjendje të lirë edhe një 24-vjeçar, nipi i të arrestuarit, i cili kundërshtoi punonjësit e Policisë, për arrestimin e 50-vjeçarit.

Njoftimi i Policisë:

Fier/Finalizohet operacioni policor i koduar “Implikimi”.

Posedonte 3100 fara cannabisi, me qëllim kultivimin dhe shitjen, si dhe kishte kultivuar disa bimë narkotike, në mes të tokës së tij të mbjellë me pemë frutorë, arrestohet në flagrancë 50-vjeçari.

Procedohet në gjendje të lirë një 24-vjeçar (nipi i të arrestuarit) që kundërshtoi punonjësit e Policisë, për arrestimin e 50-vjeçarit.

Sekuestrohen farat narkotike dhe asgjësohen nëpërmjet djegies bimët narkotike.

Në vijim të punës policore intensive, kundër veprimtarive kriminale në fushën e narkotikëve, specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Fier dhe ata të Seksionit për Hetimin e Narkotikëve të DVP Fier kanë siguruar informacion se një shtetas kishte kultivuar bimë narkotike cannabis sativa, në territorin përreth banesës së tij.

Në bazë të këtyre informacioneve është organizuar dhe finalizuar operacioni policor i koduar “Implikimi”, në kuadër të të cilit janë ushtruar kontrolle në këtë banesë, në pronësi të shtetasit Z. M., në fshatin Kreshpan. Nga kontrollet u gjetën dhe u sekuestruan 3100 fara të dyshuara narkotike cannabis sativa. Në vijim, u gjetën dhe u asgjësuan nëpërmjet djegies, 6 bimë të dyshuara narkotike cannabis sativa, të cilat shtetasi Z. M. i kishte kultivuar në mes të tokës së tij të mbjellë me pemë frutorë, me qëllim fshehjen e tyre.

Në vijim të veprimeve procedurale për këtë rast u kap në flagrancë dhe u arrestua shtetasi Z. M., 50 vjeç, për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve” dhe “Kultivimi i bimëve narkotike”.

Gjithashtu, u referuan materialet në Prokurori ku nisi procedimi në gjendje të lirë për shtetasin R. M., 24 vjeç (nipi i shtetasit Z. M.), pasi ka kundërshtuar punonjësit e Policisë, teksa kryenin veprimet procedurale për arrestimin e 50-vjeçarit.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Fier, për veprime të mëtejshme.