Ambasada Amerikane jep lajmin e mirë për shqiptarët

529
Sigal

Ambasada Amerikanë ka dhënë sot një lajm të gëzuar për gjithë shqiptarët që jetojnë në tokën amerikane dhe që sigurisht nuk shkëputen nga kultura dhe historia e tyre kombëtare.

Bëhet fjalë pikërisht për një statujë të Heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeun, statuja e të cilit është vendosur në një nga vendet që shqiptarët kanë zgjedhur dhe janë vendosur të jetojnë prej vitesh, Miçigan.

“Statuja e parë e Skënderbeut në Shtetet e Bashkuara, në kodrat Rochester në Miçigan. Statuja qëndron pranë kishës katolike shqiptare të Shën Palit, e cila u themelua në 1981 nga emigrantë shqiptarë, shumë prej të cilëve ishin vendosur në kontenë Okland gjatë viteve ’70.”, shkruhet ne faqen zyrtare te ambasades amerikane