Ballina Kërko

aurenc bebja - rezultatet e kërkimit

Nëse ju nuk jeni të kënaqur me rezultatet, ju lutem të bëni një tjetër kërkim

Shtatë pikat e errëta të Parlamentit Evropian për Shqipërinë – Nga Aurenc Bebja

Rezoluta e Parlamentit Evropian për Shqipërinë, e datës 15 shkurt 2017...

‘Corriere D’italia’ (1913) / Intervista me Isa Boletinin : “Nëse Shkodra dhe Janina do...

Nga Aurenc Bebja  “La Stampa” ka botuar, të premten e 4 prillit 1913, në faqen n°2, intervistën e Isa Boletinit me gazetën “Corriere d’Italia”, të cilën,...

Gazeta braziliane (1968)/ Jeta e vështirë e mbretërve dhe princërve: Rasti i Leka Zogut

nga Aurenc Bebja “Díarío de Notícías” ka botuar, me 3 janar 1968, në faqen n°13, një shkrim në lidhje me jetën e vështirë të mbretërve dhe...

Si u zhvillua shtypi në Shqipëri gjatë viteve 1914-1939

nga Aurenc Bebja Gjatë mbretërimit të Princ Vidit, vetëm dy gazeta u botuan në Shqipëri : - « Populli », që u shfaq në Vlorë nga 4 prilli deri...

Sipas gazetës së Nurembergut, Aliu i famshëm, ish-pashai i Janinës, nuk ka vdekur dhe...

nga Aurenc Bebja, Francë “Gazette de France” ka botuar, të shtunën e 20 prillit 1822, në ballinë, shkrimin e bujshëm të gazetës së Nurembergut që hidhte...

Një studim i rallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848 – 1939

Nga Aurenc Bebja Shkrimi në vijim është botuar në revistën e Universitetit të Shkencave të Shtypit të Parisit. Në numrin e tretë të saj (korrik...

Intervista me Mbretin Zog në vitin 1949/ Lufta Stalin-Tito është vetëm një grindje familjare

nga Aurenc Dedja UNITED PRESS (1949) / INTERVISTA ME MBRETIN ZOG : “NJË LUFTË VDEKJEPRURËSE KA VAZHDUAR PËR KATËR VJET NË SHQIPËRI, MIDIS NJERIUT TË...

1914/ Intervista me Turhan Pashën, kryeministrin e ri të Shqipërisë, “persona grata” në Shën...

Nga Aurenc Bebja, Francë “Le Figaro” ka botuar, të mërkurën e 11 marsit 1914, në faqen n°2, intervistën ekskluzive me Turhan Pashën, asokohe i sapo emëruar...

“Festa e Luleve” i dedikohet Heroit Kombëtar, Gjergj Kastrioti

Revista franceze (1910)/ Ja çfarë bëjnë shqiptarët një ditë para dhe gjatë saj në Shqipëri   Revista franceze “Mon bonheur” ka botuar, me 10 korrik...

Momentet e fundit të Honoré de Balzac, të gjithë kanë të drejtë të marrin...

Më 18 gusht të 1850 u nda nga jeta në moshën 51 vjeçare shkrimtari, dramaturgu, kritiku letrar dhe i artit, eseisti, gazetari dhe botuesi...
- Advertisement -
Sigal

MOST POPULAR

HOT NEWS