Valencia thërret në ndihmë psikologun për Juventusin

902

“Ankth. Kjo është fjala e përsëritur disa herë, në orët e fundit, në hijen e “Mestalla”. Një koncept, që Marcelino e kishte përdorur menjëherë pas derbit kundër Levantes, për të shpjeguar vendimet e këqija nga lojtarët e tij, shumë shpesh të pasakta në mbrojtje dhe në konfuzion të plotë në fazën ofensive.

Nuk është rastësi, në fakt, që në seancën e djeshme në mëngjes, tekniku asturian ka shpenzuar më shumë se disa minuta në shoqërinë e José Carrascosa, psikolog i klubit: “Unë jam i sigurt se ky bllokim mendor do të zhduket sa më shpejt, që ne të mund të fitojë një lojë”.

Për të fituar, megjithatë, në futboll duhet të shënoni gola dhe, pavarësisht nga elementë me peshë në fazën ofensive (Rodrigo Guedes, Mina, Gameiro dhe Batshuayi), Valencia ka shënuar vetëm 3 gola, një me penallti, në 4 ndeshjet e para të La Liga-s.

Gjithashtu, dje, në fakt, Marcelino u detyrua të përballej me një tjetër pengesë: pas Coquelin, Garay dhe Kondogbia, është frenuar edhe Jeison Murillo, “viktimë” e një dhimbjeje të fortë në kofshën e tij të majtë, e cila nuk e lejoi atë të përfundonte stërvitjen.