Topi i Artë/ Kush janë 10 lojtarët që do të rrëzojnë dyshen “Messi-Ronaldo” këtë vit

352
Në dekadën që sapo lamë pas, “Topi i Artë” ka kaluar në vetëm dy duar. Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi, kanë fituar çmimin më të mirë individual sëbashku 10 herë.
Me Kaka-në që la futbollin, dyshja Messi-Ronaldo vazhdon ende të rivalizojë për këtë trofe.
Megjithatë këtë sezon të sapo nisur, kampionatet europiane kanë treguar disa elemente të mirë që mund të rivalizojnë hegjemoninë e portugezit dhe argjentinasit.

1-Neymar – PSG

Neymar has started life at Paris Saint-Germain in blistering fashion after moving in the summer

2-Kylian Mbappe – PSG

Kylian Mbappe has scored goals galore for PSG this season and would be the youngest winner

3-Harry Kane – TottenHam

Tottenham's Harry Kane outscored both Ronaldo and Messi during the year 2017

4-Kevin de Bruyne – Manchester City

Manchester City's Kevin De Bruyne has been in outstanding form this season

5-Eden Hazard – Chelsea

Eden Hazard continues to be a stand-out player for both club and country

6-Sergio Ramos – Real Madrid

Sergio Ramos could buck the recent trend and become a defender to win the Ballon d'Or

7-Paul Pogba – Manchester United

Paul Pogba has started to impress more for Manchester United in the last year

8-Antoine Griezmann – Atletico de Madrid

Antoine Griezmann has only scored five league goals for Atletico Madrid this season

9-Toni Kross – Real Madrid

Toni Kroos is Real Madrid's midfield master and can dictate the pace and tempo of any game

10-Paulo Dybala – Juventus

Paulo Dybala celebrates a goal for Juventus against Verona with his trademark 'mask'