Serbët nuk ia kanë haberin, quajnë provokim festën e Ramosit

139

Spanja shkatërroi Kroacinë mbrëmë me rezultatin e thellë 6-0 për Ligën e Kombeve dhe njërin nga golat e realizoi Sergio Ramos, kapiteni i skuadrës.

Mbrojtësi ekzatësisht mposhti portierin në minutën e 57-t, por ajo që bëri më shumë përshtypje ishte festa e 32-vjeçarit, i cili bëri simbolin e shqiponjës.

Kaq ka mjaftuar që gazeta serbe ‘Kurir’ të shkruajë se Ramos ka patur për qëllim mbështetjen ndaj Shqipërisë. Ajo shkruan se ky gjest ishte në mbështjetje të Shqipërisë së Madhe, e cila përfshin toka të cilat janë brenda kufinjve të shteteve fqinje si Serbia (Kosova dhe Luginën e Preshevës), Mali i Zi (pjesa jugore e vendit), Greqia (Epiri jugor), Maqedonia (pjesën perëndimore të vendit).

Një lajm që nuk është aspak i vërtetë pasi ajo që ka dashur të thotë spanjolli nuk ka aspak lidhje me shqiponjën të cilën e bënë në Botëror Shaqiri dhe Xhaka.

Në fakt Ramos nuk e bënë për herë të parë këtë simbol, por ai siç vetë e ka deklaruar e ka për shqipoinjat të cilat fluturojnë në male e që simbolizojnë lirinë.