Publikohet lista e boksierëve më të mirë në botë: Joshua, i treti

269

Kategoria e peshave të rënda në boks u bë edhe më interesante pas fitores së Anthony Joshuas kundër Andy Ruiz Jr. Pasi britaniku i rifitoi katër titujt e kampionit botëror, në rrjete sociale filloi debati se kush është boksieri më i mirë në botë.

Për një kohë të gjatë, vetëm Anthony Joshua dhe Deontay Wilder përmendeshin në mesin e boksierëve më të mirë në botë. Por, pastaj Tyson Fury u kthye dhe barazoi kundër amerikanit Wilder, me vendim të gjyqtarëve, transmeton Gazeta Express.

Humbja e Joshuas në qershor ndaj Ruizit kishte ngritur dyshime të mëdha për aftësitë e tij dhe statusin e tij si më i miri në botë. Mirëpo, ai u kthye fuqishëm dhe e rifitoi titujt e tij të shtunën kundër meksikanit.

Por, kush është më i miri për momentin? The Independent e ka publikuar listën me radhitjen e boksierëve në kategorinë e peshave të rënda, të cilën mund ta shihni më poshtë:

1. Deontay Wilder

2. Tyson Fury

3. Anthony Joshua

4. Dillian Whyte

5. Oleksandr Usyk

6. Andy Ruiz Jr

7. Luis Ortiz

8. Joseph Parker

9. Kubrat Pulev

10. Filip Hrgović

11. Michael Hunter

12. Jarrell Miller

13. Adam Kownacki

14. Aleksandr Povetkin

15. Oscar Rivas