Portieri Shehi, heroi i kualifikimit të Skënderbeut në play-off

641
Nga Agron KAJA
EUROPA LIGË/ Mbyllet aventura e skuadrës çeke, korçarët kualifikohen pas 120 minutave lojë, vetëm nga pika e bardhë e panelltive
E enjtje, 3 gusht 2017, ora 20:00 në stadiumin “Elbasan Arena”
SKËNDERBEU-MLLADA BOLESLAV 1-1
Shënues: Lilaj (p) 55’/ Janosh 18’
Skënderbeu: Shehi, Vangjeli, Radas, Jashanica, Mici, Lilaj, Osmani (Plaku 80’), Nimaga, Gavazaj (Muzaka 74’), Xhejms (Shkodra 68’), Latifi. Trajner: Ilir Daja
Mllada Boleslav: Divish, Paushçek, Dagllas, Stronati, Fleishman, Prikril, Janosh, Rada, Fabian (Maresh 71’), Komliçenko (Membrahtu 60’), Matejovski. Trajner: Dushan Uhrin
Gjyqtar: Sergi Boiko (Ukrainë)
Kartonët: KV Vangjeli 12’/ Komliçenko 53’, Maresh 74’
MINUTA TË VEÇANTA
2’ Nisje e vrullshme për Skënderbeun, Latifi këmbëngul në zonë, por i vetëm nuk bën dot më shumë përballë katër kundërshtarëve.
10’ Aksion nga e majta me Latfin, futet në zonë dhe pason për Nimagën, i cili gjuan fort, por jashtë kuadratit.
18’ GOL 0-1. Janosh del me shpejtësi prapa shpine të mbrojtësit të majtë të Skënderbeut, Micin, dhe me një goditje të bukur e dërgon topin në rrjetën e Shehit.
24’ Lilaj tenton me një gjuajtje nga larg zonës, por topi i gjuajtur prej tij përfundon shumë larg portës së Divish.
36’ Pasi trajneri Daja ka bërë një ndryshim në vendosjen në fushë, vjen goditja e parë nga këndi për Skënderbeun, pa rrezik në portën e Mlladës. Dy minuta më pas, kjo lëvizje vendesh e ve në provë Latfin, gjuajtja e tij ndalet në hyrje të zonës së çekëve.
43’ Përsëri është Latifi që nuk e gjen golin e barazimit, këtë herë pasi ka marrë një top të krosuar nga mbrojtësi Vangjeli. Pjesa e parë mbyllet në disavantazh 0-1, pas njw kwshillimi qw gjyqtari i bwri Latifit dhe Fleishman.
48’ Skënderbeu e nis vrrullshëm, Gavazaj driblon bukur kundërshtarin në të majtë të mesfushës, por finalizimi i tij është me një pasim të gabuar jashtë zone.
55’ GOL 1-1. Sabjen Lilaj është i saktë nga pika e penalltisë, shënon e barazon rezultatin, por kjo mundësi erdhi pas rrëzimit në zonë të Micit, i cili kishte marrë një top në zonë nga Gavazaj.
64’ Provon Latifi nga e djathta, por pa rrezik, dhe njw minutw mw pas Lila nga jashtw zonws, nuk gjen kuadratin e portws sw Mlladws.
83’ GOL 2-1. Vetwm tre minuta i duheshin Sebino Plakur qw tw gjente golin e avantazhit pwr Skwnderbeun. Pasi ka marrw njw top nga Muzaka, gjuan, topi pwrplaset te ccekwt e pwrfundon nw rrjetw.
89’ Mllada ka rastin e golit tw kualifikimit,
Në Play-off
Një pjesë e parë me dy fytyra, por që duhet të ishte edhe ndryshe për skuadrën e Skënderbeut. Pësoi gol dhe kishte disa raste shënimi, ku duke ju referuar kronikës së rasteve, edhe mund të ishte ndëshkuar më shumë, por edhe duhej të kishte barazuar.
Në pjeswn e dytë, goli i barazimit erdhi shpejt, por ai u gatua që në nisje, me rastet e Gavazajt e Latifit.
4 min shtesë në pjeswn e dytë