“Nuk është i aftë për këtë punë”, Seedorf shkarkohet nga drejtimi i Kamerunit

200

Clarence Seedorf është shkarkuar si trajner i Kamerunit pas dështimit në Kupën e Kombeve të Afrikës. “Luanët e Pamposhtur” u eliminuan që fazën e 1/8-ave nga Nigeria.

Ministri i Sportit i Kamerunit, Narcisse Mouelle Kombi, deklaroi në televizionin shtetëror CRTV se Seedorf nuk do të vazhdojë si trajner dhe se shkarkimi i tij do të ketë efekt të menjëhershëm, sepse “ai nuk është i aftë për këtë punë”.

Në pengesën e parë serioze, Kameruni u eliminua me rezultatin 3-2 nga fqinjët nigerianë, pas një loje spektakolare, por me shumë defekte në mbrojtje.

Emërimi i Seedorf në krye të Kamerunit, me ndihmës holandezin tjetër, Patrick Kluviert, u konsiderua një surprizë. Ai zëvendësoi trajnerin belg, Hugo Broos, i cili e udhëhoqi Kamerun drejt lavdisë në Kupën e Kombeve të Afrikës në vitin 2017. Boos u largua pas zhgënjimit të skuadrës së tij në Kupën e Konfederatave po atë vit.