Nga Neymar te Ronaldinho, cilat janë 20 shitjet më të shtrenjta të Barcelonës

336

Përveç fuqisë financiare, Barcelona është edhe një ekip që historikisht ka prodhuar yje futbolli dhe më pas i ka shitur ata.

Rasti më flagrant është shitja e brazilianit Neymar në verën e vitit 2017 për shifrën rekord, 222 mln euro te PSG-ja.

Por, cilët janë top 20 shitjet më të shtrenjta tek Barcelona?

“AS” ka publikuar listën në të cilën bëjnë pjesë emra si Neymar, Ronaldinho, Ibrahimovic, Eto’o dhe shumë yje të tjerë.

Ja lista:

Neymar te PSG për 222 milionë euro

Luis Figo te Real Madrid për 60 milionë euro.

Paulinho te Evergrande për 50 milionë euro.

Alexis Sanchez te Arsenal për 42.5 milionë euro.

Fabregas te Chelsea për 33 milionë euro.

Yerry Mina te Everton për 30.25 milionë euro.

Yaya Toure te Man City për 30 milionë euro.

Ronaldo te Inter për 28 milionë euro.

Pedro te Chelsea për 27 milionë euro.

Thiago Alcantara te Bayern për 25 milionë euro.

Ronaldinho te Milan për 24.15 milionë euro.

Ibrahimovic te Milan për 24 milionë euro.

Paco Alcacer te Dortmund për 23 milionë euro.

Lucas Digne te Everton për 20.20 milionë euro.

Samuel Eto’o te Inter për 20 milionë euro.

Sonny Anderson te Lyon për 19 milionë euro.

Claudio Bravo te Man City për 18 milionë euro.

Dymytro Chygrynskiy te Shakhtar për 15 milionë euro.

Geovanni Mauricio te Benfica për 15 milionë euro.

Ivan de la Pena te Lazio për 15 milionë euro.