Mbyllet pjesa e parë. Gjyqtari ndryshoi rezultatin, çdo gjë tjetër e barabartë

133
Është mbyllur pjesa e në me fitoren e Italisë që kaloi në avantazh pas penalltisë që shoi De Rosi në minutën e 12. Ishte goditje dënimi për Italinë dhe Basha shkaktoi penallti që nuk u fal nga gjyqtari që akordoi penallti.
Ndeshja nisi mirë për Shqipërinë ku Cikalleshi që në minutën e parë pati rastin e artë për gol ku gjuajtja e tij brenda zonës kaloi ngjitur me shtyllën.
Një tjetër rast pati edhe Roshi që në minutën e 22 i vetëm me Buffon nuk arriti që të realizonte një gjuajtje të fortë. Nëse gjyqtari nuk do të kishte ndikuar kjo pjesë mund të quhet pa frikë si një lojë e barabartë ën çdo drejtim. Të presim pjesën e dytë se çfarë do të ndodh.