Mbappe te PSG, arrihet akordi zyrtar me Monacon

22
Ylli i ri i futbollit francez Kylian Mbappe, ka kryer testet mjekesore tek PSG. Gjë që do të thote se zyrtarizimi është thjesht një formalitet kohor.

Akordi midis dy klubeve është arritur për shifren e 180 mln eurove, + bonuse të përfshira ne baze të performances së lojtarit. 18- vjecari nuk luajti ne ndeshjen Monaco – Marseille kete fundjave, pasi ishte i perfshire ne marreveshje me Parizienet.

Transferimi Mbape, ka qene nje nder telenovelat me te ndjekura verore, ku gjeografia e serialiave ndryshonte nga Madriti ne Paris, dhe jo vetem. E gjitha kjo erdhi pasi qendersulmuesi shpertheu ne sezonin e shkuar edhe ne kampionation francez, por mbi te gjitha ne Champions League.

Tani ai do jete jete se bashku me Neymar dhe Cavani te PSG, duke krijuar nje treshe te frikeshme.Ashtu sic ishin shifrat e transferimit vertet tronditese pothuajse prane nivelit Neymar. Pas testeve mjekeore Mbappe eshte thirrur nga trajneri i kombetares franceze te futbollit Didier De Sham, për ndeshjen e rradhes se gjelave kundër Hollandës.