Live Spanjë – Shqipëri/ Pjesa e dytë nis me dy zëvendësime për kuqezinjtë, në lojë Sadiku e Agolli

215

Kombëtarja shqiptare po luan sonte sfidën e parafundit dhe njëkohësisht më të vështirën në Grupin G të eliminatoreve të Botërorit me Spanjën në Alikante. Iberikëve të cilëve u duhet vetëm 1 pikë për të siguruar automatikisht pjesëmarrjen në “Rusi 2018”, do të tentojë t’a bëjë këtë para 29,500 të pranishmëve në “Estadio José Rico Pérez”.

Nga ana tjetër Shqipëria me 80% e ë arritur objektivin e saj që është vendi i tretë në grup, por ashtu siç është shprehur edhe trajneri Panucci, kuqezinjtë nuk udhëtojnë në këtë transfertë për të qenë ‘viktimë’ e Spanjës. Trajnerit italian në këtë takim i duhet të bëjë pa shumë titullarë të dëmtuar apo të pezulluar, ç’ka ka sjellë edhe risi në formacionin e kombëtares.

Të padisponueshëm janë Strakosha, Abrashi, Cikalleshi, Mavraj, Roshi, Kukeli dhe Andi Lila.

Minutë pas Minute

45+1′ Mbyllet pjesa e parë.

45+1′ Grezda i merr topin brenda zonës Pikesë dhe ja pason Llullakut, por ky i fundit në një pozicion mjaft të mirë nuk arrin dot të godasë si duhet.

42′ Grezda fut një top në zonë nga e djathta, por Memushaj nuk arrin dot ta godasë drejt portës në një pozicion shumë të mirë.

39′ Odriozola kroson nga e djathta dhe Rodrigo tenton me një goditje me kokë, por topi shkon jashtë mbi traun e portës.

39′ Xhaka tenton me një goditje nga jashtë zonës, por topi shkon jashtë shumë lart mbi traun e portës.

34′ Alba tenton me një goditje diagonale brenda zonës, por topi shkon jashtë.

33′ Kombinime të rrezikshme të Spanjës brenda zonës, por Silva nuk godet dot saktë me kokë dhe topi shkon jashtë.

31′ Memushaj tenton me një goditje nga hyrja e zonës, por topi shkon jashtë.

29′ Kaçe ndëshkohet me karton të verdhë.


27′ Gol Alcantara. Shpertallohet Shqipëria brenda pak minutash23′ Dyfishon Spanja. Isco realizon golin e dytë

21′ Silva tenton me një goditje diagonale brenda zonës, por topi shkon jashtë.

19′ Ramos tenton me një goditje të rrezikshme me kokë, por Berisha arrin ta devijojë në goditje këndi.


16′ Gol. Rodrigo ndëshon Shqipërinë

15′ Llullaku depërton bukur në krahun e djathtë dhe hedh një krosim drejt zonës, por Grezda nuk e arrin dot për ta goditur me kokë.

12’ Sulmuesi spanjoll Rodrigo nuk shënjestron dot me kokë 2 metra larg portës së Berishës

8′ Grezda tenton me një goditje nga jashtë zonës, por De Gea kontrollon pa probleme topin.

6′ Rodrigo tenton me një goditje të lehtë brenda zonës, por shënjestra e tij është shumë e gabuar.

3′ Shqipëria mban në kontroll topin në këto minuta të para duke mos lejuar Spanjën të organizohet.

1′ Tifozët vendas vërshëllejnë çdo top të prekur nga mbrojtësi i tyre Pique

1′ Fillon takimi në Alikante me Spanjën që luan topin e parë


20:45 | SPANJË – SHQIPËRI

Spanjë (4-3-3): De Gea; Odriozola, Pike, Ramos, Hordi Alba; Saul, Koke, Tiago; Silva, Isko, Rodrigo
Trajner: Julen Lopetegui

Shqipëri (5-3-2): Berisha; Balliu, Hysaj, Ajeti, Veseli, Memolla; Xhaka, Kaçe, Memushaj; Grezda, Llullaku
Trajner: Kristian Panuçi

Gjyqtar: Aleksei Eskov (Rusi)