FOTO/ Rondalo i mund të gjithë, njihuni me sportistët më të paguar në botë

217
KIEV, UKRAINE - MAY 26: Cristiano Ronaldo of Real Madrid poses with the UEFA Champions League trophy following the UEFA Champions League Final between Real Madrid and Liverpool at NSC Olimpiyskiy Stadium on May 26, 2018 in Kiev, Ukraine. (Photo by Laurence Griffiths/Getty Images)

Ronaldo i mund sërish të gjithë duke u shpallur sportisti më i pagur në botë. Futbollisi i Real Madrid fiton 2,5 euro në sekondë, 150 euro në minutë, 90 mijë euro në orë dhe 216 mijë euro në ditë.

Ndërsa në një vit më saktë gjatë vitit 2017 Ronaldo ka fituar 79, 04 milionë euro. Përvec fitimeve si sulmues i Real Madrid dhe i kombëtares portugese ai ka të ardhura edhe nga puna e tij si model.

Në vend të dytë është basketbollisti amerikan LeBron James i cili fiton 73, 3 milionë euro në vit. Në vend të tretë renditet futbollisti i argjentinas, Lionel Messi me 68 milion ëeuro fitime në vit. Vendi katërt është për tenistin zviceran Roger Federer me 54,4 milionë euro.

Në vend të pestë është basketbollisti amerikan, Kevin Durant, i cili arrin të fitojë 51,5 milionë euro në vit. Në vend të gjashtë është futbollisti amerikan Andreë Luck me 42,5 milionë euro. Në vend të shtatë golfisti Rory McIlroy po me 42, 5 milionë euro.

Ndërsa vendi i tetë mbahet nga basketbollisti Stephen Curry me 40,2 milionë euro. Në vend të nëntë është piloti i Formula 1 britaniku, Lewis Hamilton 39,1 milionë euro.

Ronaldo

cristiano ronaldo-keIF-U43490953218087mtB-593x443@Corriere-Web-Sezioni

LeBron James

lebron james-keIF-U43490953218087YqF-593x443@Corriere-Web-Sezioni (1)

Lionel Messi

lionel messi-keIF-U43490953218087yaH-593x443@Corriere-Web-Sezioni

Roger Federer

federer-keIF-U43490953218087oqE-593x443@Corriere-Web-Sezioni

Kevin Duran

durant-keIF-U434909532180875HE-593x443@Corriere-Web-Sezioni

Rory McIlroy

rory-mcilroy-keIF-U43490953218087AMD-593x443@Corriere-Web-Sezioni

 

Stephen Curry

curry-keIF-U434909532180873ZH-593x443@Corriere-Web-Sezioni (1)

Andrew Luck

SEATTLE, WA - OCTOBER 01:  Andrew Luck #12 of the Indianapolis Colts watches from the sidelines against the Seattle Seahawks at CenturyLink Field on October 1, 2017 in Seattle, Washington.  (Photo by Jonathan Ferrey/Getty Images)

Lewis Hamilton

hamilton-keIF-U43490953218087ZaH-593x443@Corriere-Web-Sezioni