Cristiano Ronaldo fiton “Topin e Artë 2016”, mposht Lionel Messin

97

Cristiano Ronaldo është shpallur për herë të katërt fituesi i “Topit të Artë”. Portugezi mundi në garën finale Lionel Messin dhe Antonio Grizman.

Ronaldo nuk ishte i pranishëm në marrjen e trofeut por gjithsesi konfirmohet si rivali kryesor i yllit Të Barcelonës Lionel Messi. Argjentinasi kryeson listën me 5 “Topa të Artë” por që me këtë portugezi e vë mjaft në dyshim se kush është realisht lojtari më i mirë në planet.

Topi i Artë këtë vit ka pasur ndryshime pasi vitet më parë jepej si bashkpunim i FIFA-s me revistën franceze “Franc Fotball”, ndërsa këtë vit të drejtën e ka patur vetëm “Franc Football”.