Belgjika dhe Japonia dhurojnë spektakël golash, kualifikohet Belgjika

158

Belgjika dhe Japonia kanë dhuruar një spektakël golash në ndeshjen Belgjikë – Japoni

Një ndeshje për t’u mbajtur mend!

Belgjika kishte hyrë në pjesën e parë kundër Japonisë si një superfavorit, por japonezët në asnjë moment në këtë ndeshje nuk treguan që kanë ardhur për turizëm në këtë ndeshje.

Belgët në pjesën e parë ishin më të mirë dhe shpesh kishin edhe posedimin, por asgjë konkrete nuk pati në sulm kurse japonezët ishin shumë më të mirë në kundërsulme.

Pjesa e parë përfundojë me rezultat 0-0.

Në pjesën e dytë pamë krejtësisht një ndeshje tjetër.

Japonezët e filluan shumë mirë këtë pjesë pasi që Genki Haraguchi në minutën e 48’të.

Japonia dyfishoi epërsinë në minutën e 52 ku Takashi Inui shënoi një supergol nga rreth 22 metra largësui.

Pas golit të dytë Belgjika fillojë sulmet. Ishte Eden Hazard që goditi shtyllën fillimisht derisa Lukaku humbi një mundësi të mirë me kokë.

Por, goli erdhi tek në minutën e 69’të Jan Vertonghen shënoi një gol të mirë me kokë.

Belgjika arriti që të barazoi përsëri me një gol me kokë, kësaj radhe shënoi Maurone Fellaini që ishte lojtari më i gjatë në këtë Botëror.

Minutat e tjerë edhe Belgjika por edhe Japonia kishin raste për të kaluar në epërsi, por pa rezultat.

Goli i epërsisë erdhi tek në minutën e 4 shtesë ku shënon Naser Chadli.