Arsene Wenger braktis përfundimisht tranjningun, nis një punë të re në FIFA

233
FILE - In this Monday, Feb. 18, 2019 file photo, former Arsenal soccer team manager Arsene Wenger arrives for the 2019 Laureus World Sports Awards. FIFA says it hired Arsene Wenger in a full-time role leading its global work developing soccer. Wenger accepted FIFA’s offer more than two months after it was reported, and one week after talks with Bayern Munich about the German champion’s vacant head coach job. He will oversee the rules-making panel known as IFAB, coaching programs and technical analysis of games at FIFA tournaments. (AP Photo/Claude Paris, File)

Arsene Wenger është drejtori i ri i zhvillimit botëror të futbollit në FIFA.  Strategu francez kohët e fundit është konsideruar shumë pranë pankinave të disa klubeve të rëndësishme europiane, mes të cilëve edhe Bayern Mynih.

70 vjeçari me një karrierë të gjatë në pankinat e Monacos dhe Arsenalit, klub të cilin e udhëhoqi për 22 sezone deri në 2018, duke fituar tre herë Premier League e shtatë herë Kupën e Anglisë tashmë do të nis një detyrë të re.

Prej më se një viti Wenger ishte i papunë dhe para pak ditësh emri i tij doli në skenë për të marrë drejtimin e Bayern Mynih, por palët nuk gjetën akordin mbi kohëzgjatjen e marrëveshjes.