Ushqimet që shkaktojnë lodhje

36
Këta ushqime janë arsyeja pse numroni orët derisa të shkoni në shtrat.

Sallata
Nëse gjatë drekës të punës konsumoni vetëm një sallatë, dijeni se nuk jeni duke u ushqyer shëndetshëm aspak. Sallata mund të duket sikur ju jep ushqyesit e nevojshëm, por kjo zgjat vetëm pak orë dhe nuk iu furnizon me kaloritë e duhura që duhet të çlironi gjatë ditës. Herës tjetër që keni përballë brokoli, kastraveca, domate dhe rukola, zëvendësojini ato me kërpudha, quinoa, lulelakër dhe në fund vaj ulliri.

Kosi
E hidhur, por e vërtetë: produktet e bulmetit ju japin lodhje. Mund ta keni pasur të lehtë t’i tretnit këto ushqime kur keni qenë të rinj, por intoleranca e proteinave që gjenden tek bulmeti, mund të zhvillohet me moshën dhe lodhja është një simptomë e saj.

Darka e vonshme
Ndonjëherë nga angazhimet e shumta kujtohemi të hamë darkë në mesnatë. Edhe pse disa ushqime mund t’iu ndihmojnë të bëni një gjumë të rehatshëm, ka të tjera që do përfundoni të nesërmen të lodhur dhe pa gjumë. Ushqime të tilla si mishi i kuq, vezët, bulmeti shkaktojnë refluksin gastro-ezofageal ose siç njihet ndryshe, urthin. Nëse nuk flini dot pa ngrënë diçka, atëher[ konsumoni drithëra, perime, bajame etj.

Ëmbëlsia e përditshme e orëve të vona
Është një fakt i njohur se ushqimet yndyrore dhe produktet me karamele e sheqer, kanë një ndikim mbi valët e trurit tuaj dhe mund të shkaktojnë ankth.