Ushqimet e pasura me acid folik dhe omega 3

272
Acidi folik dhe acidet yndyrore omega 3 janë lëndë ushqyese shumë të rëndësishme për trupin dhe shëndetin. Të dyja ato mund të merren nga disa burime ushqimore.
Përfitimet e acidit folik në organizëm.
Acidi folik në fakt është pjesë e vitaminave B. Mungesa e tij çon në zhvillimin e disa problemeve shëndetësore. Ja çfarë roli luan acidi folik në organizëm:
Ai është i rëndësishëm për funksionimin siç duhet të sistemit nervor, pasi promovon prodhimin e neurotransmetueve – substancat kimike që lejojnë qelizat nervore të komunikojnë me njëra-tjetrën shkruan Shendeti.
Acidi folik mbron sistemin kardiovaskular duke ulur tensionin e lartë të gjakut dhe parandaluar mpiksjen e gjakut. Ai është gjithashtu i mirë për prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut, që transportojnë molekulat e oksigjenit.
Kjo lëndë ushqyese është shumë e rëndësishëm tek gratë shtatzëna. Mosmarrja në dozë të mjaftueshme e tij çon në defekte në lindje.
Mbron shëndetin e mëlçisë, zorrëve, veshkave.
Lufton aneminë
Përfitimet e acideve yndyrore omega 3
Acidet yndyrore omega 3, siç mund të kuptohet edhe nga emri, janë në fakt yndyra të shëndetshme.
Ato mbrojnë zemrën duke ulur nivelet e kolesterolit të keq, dhe rrezikun për zhvillimin e tensionit të lartë të gjakut, sëmundjet kardiovaskulare, si ataku në zemër dhe goditja në tru.
Yndyrat Omega 3 parandalojnë gjithashtu inflamacionin, që mund të shkaktojë probleme të shumta shëndetësore, duke filluar nga sëmundjet kardiovaskulare dhe diabeti, deri tek artriti dhe kanceri.
Acidet yndyrore omega 3 janë të nevojshme edhe për funksionin e trurit. Ato ndihmojnë për zhvillimin mendor të fëmijës dhe parandalojnë sëmundjen e parkinsonit tek të moshuarit.
Ushqimet e pasura me acid folik
Thjerrëzat
Fasulet
Shparg
Spinaqi
Brokoli
Drithërat
Barishtet
Ushqimet e pasura me acide yndyrore omega 3
Peshqit e yndyrshëm (salmoni, sardelja, trofta etj)
Farat e lirit dhe vaji i tyre
Bajamet
Bifteku
Lulelakra
Qumështi
Kosi
Qumështi i sojës
Lëngjet e frutave
Vaji kanola
Vaji i sojës