Përfitimet shëndetësore nga ullinjtë e zinj

143
1. Shëndeti kardiovaskular
Antioksidantët tek ullinjtë e zinj luftojnë dhe parandalojnë sëmundjet e zemrës

2. Burim i mirë i hekurit
Ullinjtë e zinj kanë sasi të konsiderueshme hekuri. Aftësia e qelizave të kuqe për transportimin e oksigjenit në trup vjen si pasojë e prezencës së hekurit në gjak. Nëse keni mungesë hekuri, indet nuk furnizohen me sasinë e duhur të oksigjenit dhe për këtë arsye kemi shpesh ftohtë dhe ndihemi pa fuqi.
3. I mrekullueshëm për lëkurën
Ullinjtë e zinj janë të pasur me acide yndyrore dhe antioksidantë që mbrojnë dhe hidratojnë lëkurën. Mund të keni një pamje shumë të bukur nëse pas larjes së fytyrës aplikoni pak vaj ulliri dhe ta lini të funksionojë si me magji për 15 minuta përpara se ta lani fytyrën.

4. Përmirëson shikimin
Ullinjtë përmbajnë luteinë, një antioksidant i fuqishëm dhe karotenoid, që shkatërron radikalet e lira, mbron qelizat nga plakja e parakohshme dhe forcon retinën, duke përmirësuar shikimin.

5. Mban të shëndetshëm traktin digjestiv
Konsumi i shpeshtë i vitaminës E dhe acideve yndyrore që gjenden tek ullinjtë e zinj lidhen me uljen e riskut të prekjes nga kanceri i zorrëve. Këta ushqyes ndihmojnë në parandalimin e problemeve në zorrë si dhe luftojnë ulcerën dhe gastritin.