Nuk ka nevojë të shpenzoni shumë për një krem anti-rrudhë, kur keni përbërësit e mjaftueshëm në dorë për të përgatitur produkte që ndihmojnë për kujdesjen e lëkurës dhe për të luftuar rrudhat e parakohshme që zënë vend në fytyrën tonë.

Fuqia anti-rrudhë e limonit, majdanozit dhe mjaltit

Sot do t’ju tregojmë receta natyrore për të luftuar rrudhat që shfaqen në fytyrën tonë. Megjithatë, ju duhet të mbani mend se këto produkte janë përdorur kryesisht për të parandaluar rrudhat dhe jo aq shumë për t’i eliminuar ose zvogëluar ato. Është me rëndësi të theksohet se cilat janë përfitimet që merr lëkura nga këto përbërës që do të përdorim për të përgatitur kremin tonë.

• Vitamina C që gjendet te limoni nxit prodhimin e kolagjenit.
• Acidet që janë te mjalti riparojnë dëmin e lëkurës dhe heqin qelizat e vdekura.
• Majdanozi është një burim i pasur i vitaminës C, e cila mbron lëkurën nga plakja e parakohshme e shkaktuar nga veprimi i radikaleve të lira në qelizat e lëkurës.

Udhëzime për të aplikuar kremin në fytyrë
• Për të zbatuar këtë krem, ju duhet të merrni një copë pambuku me të cilin të njomni lëkurën dhe pastaj ta lini të pushojë për disa minuta në fytyrë të relaksuar.
• Duhet ta aplikoni këtë krem 2 ose 3 herë në javë dhe, nëse është e mundur, çdo ditë.
• Pas aplikimit nuk duhet të vendosni “make-up” ose krem ​​në fytyrën tuaj. Në këtë mënyrë, lëkura do të marrë oksigjenin e duhur.

Si ta përgatitni këtë krem antirrudhë?
Përbërësit:

1 gotë ujë (200 ml)

1 lugë gjelle majdanoz i freskët (i copëtuar) (10 g)

1 fetë limoni

Përgatitja:

Shtoni në një gotë me ujë majdanozin dhe fetën e limonit dhe e lini të qëndrojë tërë natën, deri në mëngjes.

Pas kësaj, përdorni një top pambuku me të cilin do të aplikoni kremin në fytyrë.

Trajtimi konsiston në zbatimin e pambukut të lagur me krem në rrudha, duke e lënë të thahet. Aplikoni këtë trajtim në mëngjes pasi ndihmon të neutralizojë radikalet e lira.